XIX-wieczny drogowskaz

Pasjonat regionu Stanisław Byczkowski z Żagania zgłosił się do Muzeum Ziemi Szprotawskiej z informacją o ciekawym znalezisku.

drogowskaz XIX wiek Wiechlice

Odnaleziony w Wiechlicach zabytkowy drogowskaz z XIX w. Fot. Stanisław Byczkowski

Przemierzając okolice Wiechlic w pobliżu mostu przez rzekę Szprotawę natknął się na ledwie wystający z ziemi głaz. Zainteresowany odgarnął warstwę darni odkrywając na kamieniu stare inskrypcje, które okazały się wskazywać kierunek drogi do Dzikowic i Kożuchowa (nach Ebersdorf/ Freystadt).

– Drogowskaz został postawiony prawdopodobnie w 1. połowie XIX wieku – mówi Maciej Boryna ze szprotawskiego muzeum. W samych tylko Wiechlicach i najbliższym sąsiedztwie jest ich blisko 20 egzemplarzy, co stanowi ewenement na skalę regionu. A całe okoliczne zgrupowanie nazywamy Szprotawskim Parkiem Kamiennych Drogowskazów. W przyszłości chcielibyśmy wszystkie zrewitalizować.

Odnaleziony zabytek zostanie skatalogowany i wzbogaci miejscowy panteon takich obiektów. Prowadzona swego czasu akcja dokumentacyjna przyczyniła się do szybkiego odzyskania dwóch skradzionych w tej wsi kamieni.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 4,85 na 6)
Loading...