Wspaniały sarkofag i bardzo nierozsądni robotnicy

Bogato zdobiony wapienny sarkofag odkryto przypadkiem podczas budowy domów w Izraelu. Dla znalazców sprawa może jednak zakończyć się więzieniem.

Mający około 1800 lat zabytek zauważyli robotnicy z firmy budowlanej stawiającej domy w Aszkelonie, izraelskim mieście położonym nad Morzem Śródziemnym na północ od Strefy Gazy. Niestety, zamiast poinformować archeologów, postanowili sami wydobyć z ziemi dwutonowe cacko, używając do tego ciągnika.

Ta całkowicie nieprofesjonalna próba wydobycia zabytku zakończyła się uszkodzeniem sarkofagu w kilku miejscach. Wówczas przestraszeni robotnicy postanowili schować go pod stertą desek i blach. Miejsce odkrycia zalali natomiast betonem.

Ktoś jednak poinformował o całej sprawie izraelskie służby archeologiczne – Israel Antiquities Authority (IAA) – które wkroczyły do wraz z policją i zabezpieczyły zabytek. Kilku zatrzymanym robotnikom grozi nawet pięć lat więzienia. Zarzuty obejmują niezgłoszenie odkrycia zabytku, uszkodzenie stanowiska archeologicznego i samego sarkofagu.

W ocenie izraelskich archeologów jest to wyjątkowo rzadkie i cenne znalezisko. Sarkofag ma 2,5 m długości i ze wszystkich stron pokrywają go płaskorzeźby. Na mającej kształt dwuspadowego dachu pokrywie widnieje na przykład postać półleżącego mężczyzny z kręconymi włosami. Jego strój i fryzura są w stylu typowym dla Rzymian. Zdaniem ekspertów w oczach mężczyzny były niegdyś kosztowne kamienie.

Po drugiej stronie pokrywy jest przedstawienie z amforą, kiściami winogron i liśćmi, a boki zabytku zdobią głowy byków, wieńce z kwiatów, nagie amory oraz głowa Meduzy.

Nie wiadomo, kto spoczywał w tym niezwykle drogim sarkofagu. W oparciu o dekoracje wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby był Żydem.

Na podstawie Live Science i The Jewish Press.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...