Drukarka 3D i prehistoryczna muzyka

Dzięki użyciu drukarki 3D, australijski badacz wykazał, że zabytek uznawany za część prehistorycznej broni jest raczej ustnikiem rogu.

ustniki

Replika Stożkowego Toku z Navan (z lewej) i współczesne ustniki trąbki oraz rogu francuskiego

Rogi z epoki brązu i żelaza są stosunkowo częstym znaleziskiem w całej Europie, a szczególnie w Skandynawii. Wiele tych instrumentów zachowało się bowiem w mokradłach, co pozwala naukowcom odtwarzać muzykę prehistorycznych Europejczyków.

Rogi odkrywano także w Irlandii, ale brakowało z tego terenu ustników, co uniemożliwiało dokładne odtworzenie brzmienia instrumentów ze Szmaragdowej Wyspy.

Billy Ó Foghlú korzystający z repliki ustnika

Szukając w różnych zbiorach irlandzkich ustników, Billy Ó Foghlú z Australian National University zwrócił uwagę na brązowy zabytek znany jako Stożkowy Tok z Navan. Tok to dolne okucie drzewca włóczni.

Badacz nabrał podejrzeń, że tak naprawdę może to być właśnie ustnik, ale nie mógł uzyskać dostępu do oryginału, aby eksperymentalnie zweryfikować swoje podejrzenia. Dlatego właśnie, korzystając z bardzo dokładnych wymiarów zabytku, wykonał za pomocą drukarki 3D jego wierną replikę.

Róg

Ó Foghlú z prehistorycznym rogiem

Domniemany tok, w połączeniu z rekonstrukcją pochodzącego z Irlandii rogu z epoki żelaza, pozwolił uzyskać dźwięk, który zdaniem badacza był zdecydowanie bogatszy i bardziej aksamitny niż w przypadku grania bez ustnika.

Wyniki badań ukazały się w magazynie Emania

Komunikat prasowy Australian National University

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...