Najstarsza drewniana rzeźba

Nowe datowania potwierdziły, że posąg znaleziony w XIX w. na Syberii jest najstarszą drewnianą rzeźbą, która przetrwała do naszych czasów.

Szygirski Idol

Wszystkie odkryte fragmenty posągu na rysunku Władymira Tołmaczewa z 1916 r.

Zabytek nazwany przez Rosjan Szygirskim Idolem odkryto w styczniu 1890 r. na uralskim torfowisku około 100 km od Jekaterynburga. Przedstawia on trójwymiarową ludzką głowę osadzoną na kilkumetrowym „korpusie” pokrytym zygzakami i innymi wzorami, w tym siedmioma schematycznie ukazanymi twarzami. Rzeźba trafiła do Jekaterynburga i po dziś dzień znajduje się w tamtejszym Regionalnym Muzeum Historycznym.

Szygirski Idol w muzeum

Pierwszą próbę określenia wieku posągu podjęto dopiero w 1997 r. Datowanie radiowęglowe, które przeprowadzili rosyjscy specjaliści, dało wynik 9500 lat, co wywołało spore niedowierzanie, gdyż był to niezwykły wiek dla drewnianej rzeźby. W efekcie poza Rosją mało kto sądził, że był to wiarygodny wynik.

Najnowsze datowanie radiowęglowe siedmiu próbek rzeźby jest dziełem niemieckich naukowców, w tym specjalistów z laboratorium Klausa-Tschira w Mannheim w Niemczech. Tym razem przy określeniu wieku użyto akceleratorowego spektrometru masowego (AMS), który pozwala uzyskiwać zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki niż za pomocą dawnych metod datowania radiowęglowego.

Na zdjęciu: rzeźba w muzeum w Jekaterynburgu.
Fot. Владислав Фальшивомонетчик, Creative Commons

– Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Szygirski Idol ma 11 tys. lat – powiedział cytowany przez „Siberian Times” znany niemiecki prehistoryk prof. Thomas Terberger z departamentu dziedzictwa kulturowego landu Dolna Saksonia. – Możemy powiedzieć, że w tamtych czasach myśliwi, rybacy i zbieracze z Uralu nie byli mniej zaawansowani niż rolnicy na Bliskim Wschodzie – dodał.

Najnowsze badania pozwoliły także ustalić, że modrzew, z którego zrobiono posąg, miał w chwili ścięcia co najmniej 157 lat. Drewno było jeszcze świeże, gdy zaczęto je rzeźbić za pomocą kamiennych narzędzi.

Zachowane do dnia dzisiejszego fragmenty mają łącznie 2,8 m wysokości, ale wiadomo, że rzeźba miała oryginalnie 5,3 m wysokości. Niestety część zabytku zaginęła w XX w., w związku z czym całość znamy tylko z rysunków wykonanych jeszcze przed rewolucją październikową.

O najnowszych ustaleniach napisały m.in. Siberian Times i Spiegel Online.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...