Pistolety wyłowione z Bałtyku

Pistolety skałkowe z XVII i XVIII wieku wyciągnięto z morza podczas prac nad budową sztucznej rafy w Rowach (gmina Ustka, woj. pomorskie).

Arsenał z Rowów 1

Arsenał wydobyty z Bałtyku. Fot. NMM

Do odkrycia doszło na początku sierpnia. Operację wydobycia podwodnego arsenału przeprowadzili płetwonurkowie z Urzędu Morskiego w Słupsku, których wspomagali archeolodzy podwodni i konserwatorzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wraz z bronią na powierzchnię wyciągnięto także fragmenty drewnianych beczek i skrzyń, które najpewniej służyły do przechowywania i transportu broni.

Arsenał z Rowów 3

Fot. NMM

Arsenał trafił do Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. O tym, ile łącznie znaleziono pistoletów, będzie można jednoznacznie powiedzieć po badaniach i konserwacji w muzealnej Pracowni Konserwatorskiej.

Arsenał z Rowów 2

Fot. NMM

– Konserwacja pozyskanych eksponatów będzie dość skomplikowana, jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z artefaktami wykonanymi z różnych materiałów, w tym wypadku z drewna i metalu. Mamy nadzieję, że znajdziemy jakieś znaki rusznikarskie, które pozwolą jednoznacznie i dokładnie określić nie tylko wiek eksponatów, ale także miejsce powstania – powiedziała cytowana w komunikacie Narodowego Muzeum Morskiego Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji. – Już teraz możemy stwierdzić, że zbiór robi wrażenie, a po renowacji będzie naprawdę piękny.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...