W Grecji odkopują mykeński pałac

Ruiny nieznanego pałacu sprzed ponad 3300 lat z archiwum, sanktuarium i freskami odkrywają archeolodzy na Peloponezie.

Agios Vasileios 1

Podłoga zawalonego archiwum. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Leżące pod ziemią pozostałości pałacu Grecy namierzyli dzięki badaniom geofizycznym. Znajdują się one na wzgórzu Agios Vasileios niedaleko wioski Xirokambi w Lakonii w południowej części Peloponezu. Wykopaliska na mającym co najmniej 3,5 ha stanowisku archeolodzy rozpoczęli w 2009 r. i dotychczasowe wyniki są naprawdę imponujące.

Agios Vasileios 2

Tabliczka leżąca wśród gruzów. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Najstarsze pozostałości pałacu pochodzą z XVII-XVI w. p.n.e., ale ta pierwsza budowla uległa zniszczeniu (prawdopodobnie na skutek pożaru) na przełomie XV/XIV w. p.n.e. Pałac jednak odbudowano i to w bardziej okazałej formie. Jego pomieszczenia były rozłożone wokół dużego dziedzińca i najwyraźniej bogato zdobione, o czym świadczą fragmenty naściennych malowideł z motywami typowymi dla sztuki mykeńskiej.

Agios Vasileios 3

Gliniany ryton znaleziony w sanktuarium. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Dla archeologów najcenniejszym odkryciem jest jednak pomieszczenie, które najpewniej było pałacowym archiwum. Wśród jego ruin leżą bowiem utwardzone przez ogień gliniane tabliczki pokryte dawno już odcyfrowanym pismem linearnym B i pieczęcie. Wśród znalezionych jak dotąd dokumentów są rejestry transakcji handlowych i ofiar złożonych sanktuarium. Naukowcy odczytali także liczne żeńskie i męskie imiona oraz nazwy miejscowości. Ile dokumentów kryje archiwum, na razie nie wiadomo, gdyż żmudne badania pomieszczenia jeszcze trwają.

Agios Vasileios 4

Noga kamiennego dzbana. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Do wielu wspaniałych znalezisk doszło także podczas odkopywania pałacowego sanktuarium, które znajdowało się na wschód od dziedzińca. W jego ruinach archeolodzy znaleźli m.in. liczne gliniane figurki bydła, wykonany z kości słoniowej posążek mężczyzny z cielakiem albo małym bykiem, duży gliniany ryton w kształcie głowy byka, kamienny dzban, egipskiego skarabeusza oraz wiele małych obiektów dekoracyjnych i kamieni ozdobnych. W jednym z pomieszczeń sanktuarium leżał bogaty zbiór 21 brązowych mieczy, a pod podłogą innego archeolodzy natrafili na gęsto upakowane zwierzęce kości, ceramikę i inne drobne zabytki.

Agios Vasileios 5

Pieczęć z wizerunkiem łodzika. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Niestety, ten wspaniały drugi pałac nie istniał zbyt długo, gdyż spłonął jeszcze w XIV w. p.n.e. Nie ma jednak wątpliwości, że dokładne badania jego ruin i znalezionych w nich zabytków pozwolą w przyszłości znacznie wzbogacić naszą wiedzę o Mykeńczykach.

Agios Vasileios 6

Odsłonięte pozostałości jednego z pomieszczeń. Fot. greckie Ministerstwo Kultury

Na podstawie komunikatu greckiego Ministerstwa Kultury.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...