Piramida nad podziemną rzeką

Jedna z najsłynniejszych piramid Majów znajduje się nad wielką komorą krasową. Istnieje niebezpieczeństwo, że zabytek, który kilka lat temu został zaliczony do siedmiu cudów współczesnego świata, może w przyszłości się zawalić.

Chichen_Itza

Piramida Kukulkana w Chichen Itza. Fot. Daniel Schwen, Creative Commons

Mająca około 1000 lat piramida Kukulkana w Chichén Itzá (Meksyk) to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych budowli świata. Zachwyca przede wszystkim symetrią i doskonałymi proporcjami, dzięki którym sławą przebija wszystkie inne piramidy Ameryki, choć jest stosunkowo mała, gdyż wraz ze stojącą na jej szczycie świątynią ma tylko 30 m wysokości. Tymczasem w Nowym Świecie nie brak piramid ponad dwukrotnie wyższych.

Podziemną komorę odkryli naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku podczas badań geofizycznych prowadzonych za pomocą metody elektrooporowej. Jak poinformowali na konferencji prasowej, piramida stoi nad pustką o wymiarach 25 na 35 metrów i głębokości 20 m. Między sklepieniem komory, a piramidą jest tylko 5 m wapiennej skały. Na szczęście komora jest tylko pod częścią budowli, której boki mają 55 m długości.

Filmik, na którym można obejrzeć wyniki badań geofizycznych

Zdaniem meksykańskich badaczy, komorą płynie podziemna rzeka. Może ona łączyć się ze studniami krasowymi zwanymi cenotes, których wiele znajduje się w Chichén Itzá. Jukatan słynie z takich wypłukanych przez wodę jaskiń. Majowie uznawali je za podziemny świat i włączali do swojej mitologii. Możliwe więc, że umieszczenie piramidy w tym miejscu nie było przypadkowe, ale miało jakieś kultowe znaczenie.

Niestety, podziemna komora stanowi poważne zagrożenie, gdyż w przyszłości erozja może znacząco powiększyć jej rozmiary, co może skończyć się zawaleniem piramidy. Badacze uspokajają jednak, że nie nastąpi to raczej w najbliższych dekadach.

Na podstawie The Guardian i Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,70 na 6)
Loading...