Masowy grób w centrum Londynu

W samym centrum stolicy Anglii archeolodzy natrafili na masowy pochówek, w którym prawdopodobnie spoczywają ofiary jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach tego miasta.

20479084552_573a315c78_z

Fot. Crossrail Ltd.

Leżące w jednej jamie szczątki 30 osób archeolodzy znaleźli podczas wykopalisk na terenie dawnego cmentarza przy ulicy Liverpool w londyńskim City. Prace mają związek z budową nowej kolei miejskiej zwanej Crossrail.

Cmentarzysko Bedlam było używane od 1569 do co najmniej 1738 r. Archeolodzy badają je od ubiegłego roku i jak dotąd wydobyli 3500 szkieletów. Szacują, że łącznie spoczywa w tym miejscu około 40 tys. mieszkańców Londynu. Niektórzy z nich byli pensjonariuszami pobliskiego azylu dla psychicznie chorych zwanego Bethlem albo właśnie Bedlam. Istniejąca już od średniowiecza placówka zdobyła sobie bardzo złą sławę ze względu na czasami nieludzkie traktowanie pacjentów.

Film 360° pozwalający rozejrzeć się po miejscu odkrycia

– Ten masowy grób, tak bardzo różniący się od pojedynczych pochówków, które odkrywamy w Bedlam, jest najpewniej reakcją na jakąś katastrofę. Tylko szczegółowe analizy zdradzą nam, czy jest to grób ofiar wielkiej zarazy z 1665 r., ale liczymy, że to straszne lecz ekscytujące znalezisko, opowie nam więcej o jednym z najważniejszych zabójców Londynu – mówi Jay Carver, główny archeolog projektu Crossrail.

Owym zabójcą jest oczywiście dżuma, która nękała stolicę Anglii przez ponad 300 lat i wiele razy wywołała wielkie pandemie. Ta z 1665 roku była ostatnią. Szacuje się, że choroba zabiła wówczas w 10 miesięcy około 100 tys. londyńczyków, a więc 20 proc. mieszkańców miasta.

20487866835_230dd17808_z

Fot. Crossrail Ltd.

Na to, że grób pochodzi właśnie z tego straszliwego roku wskazuje znaleziony w pobliżu nagrobek z datą 1665. Zmarłych wrzucono do jednej jamy w cienkich drewnianych trumnach, które całkowicie już zgniły i obecnie szczątki są wymieszane. Tak chowano jedynie w czasach wysokiej umieralności, gdy nie było czasu na kopanie pojedynczych grobów.

Komunikat prasowy Crossrail Ltd.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,88 na 6)
Loading...