Skarabeusz z Czarnówka

Fajansowy paciorek przedstawiający skarabeusza znaleźli archeolodzy w grobie dziecka w Czarnówku koło Lęborka (woj. pomorskie).

Skarabeusz był jednym ze 140 niewielkich przedmiotów (głównie paciorków i innych ozdób), które ktoś włożył do worka i pochował razem z dzieckiem. Grób pochodzi z czasów kultury wielbarskiej z początków I tysiąclecia n.e. Na nasze ziemie trafiało wówczas wiele przedmiotów sprowadzanych z ziem cesarstwa rzymskiego. W ciągu kilku ostatnich lat archeolodzy znaleźli na nekropoli w Czarnówku importowane naczynia z brązu, paciorki z kolorowego szkła czy zapinki. Importem jest też niewątpliwie fajansowy skarabeusz.

– Może pochodzić z Egiptu, ale raczej jest naśladownictwem egipskich skarabeuszy wykonanym na terenie cesarstwa. To już ustalą egiptolodzy. Jest to piąty egzemplarz skarabeusza w Polsce, najlepiej zachowany oraz znaleziony najbardziej na północ – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Agnieszka Krzysiak, kierownik badań w Czarnówku, kustosz Muzeum w Lęborku. Na spodzie paciorka znajduje się trudny do rozpoznania symbol.

W grobie dziecka leżały też złote i srebrne bransolety, mała tarcza i grot włóczni. – Wiele wskazuje na to, że spoczywające tam dziecko miało bogatych rodziców – powiedziała Krzysiak TVN24.

Cmentarzysko w Czarnówku należy do najbogatszych stanowisk z tego okresu w Europie Środkowej. Znajdują się tu setki pochówków ciałopalnych i szkieletowych przedstawicieli kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej. Nie brak także grobów z wczesnego średniowiecza. Jak dotąd archeolodzy znaleźli ponad 10 tys. zabytków.

Na podstawie Gazety Wyborczej i TVN24 (dali galerię zdjęć, skarabeusz jest najlepiej widoczny na ostatnim).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,91 na 6)
Loading...