Rytualna łaźnia z rysunkami

Starożytną mykwę ze ścianami pokrytymi inskrypcjami i rysunkami odkryli archeolodzy w jednej z dzielnic Jerozolimy.

łaźnia

Rysunki sprzed blisko 2000 lat odkryte na ścianach mykwy. Fot. IAA

Na ulokowaną w jaskini żydowską rytualną łaźnię (mykwę) archeolodzy natrafili dwa miesiące temu podczas rutynowej inspekcji związanej z budową przedszkola w dzielnicy Arnona w Jerozolimie.

Pochodzącej z okresu Drugiej Świątyni, czyli z I w. n.e. łaźni towarzyszył przedsionek z ławami. W pobliżu archeolodzy znaleźli także prasę do wyciskania winogron.

Na ścianach łaźni wciąż znajdował się tynk z malowidłami i aramejskimi oraz hebrajskimi inskrypcjami, których na razie jeszcze nie udało się odczytać. Wśród symboli są łódź, drzewo palmowe, różne rośliny oraz prawdopodobnie menora.

– Nie ma wątpliwości, że jest to bardzo ważne odkrycie. Taka koncentracja będących w dobrym stanie inskrypcji i symbolów z okresu Drugiej Świątyni na jednym stanowisku to wielka rzadkość – komentują kierujący badaniami Royee Greenwald i Alexander Wiegmann z Israel Antiquities Authority.

Symbole umieszczona na ścianach łaźni dość często pojawiały się w sztuce tamtego okresu. Mogą one być interpretowane zarówno jako symbole świeckie narysowane po prostu dla ozdobienia ścian, ale mogły też mieć dla użytkowników łaźni znaczenie religijne.

Nim jednak badacze przystąpią do dokładnych analiz inskrypcji i malowideł, konieczna jest błyskawiczna ich konserwacja. Okazało się bowiem, że wystawione na oddziaływanie świeżego powietrza, zaczęły szybko ulegać degradacji. Konserwatorzy byli więc zmuszeni usunąć tynk z łaźni i rozpocząć jego konserwację w specjalistycznym laboratorium. Po jej zakończeniu uczeni przejdą do badań, a w przyszłości ściany łaźni trafią do muzeum, by każdy mógł je obejrzeć.

Na podstawie komunikatu prasowego IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,17 na 6)
Loading...