Niezwykle stary podwodny megalit

Ma 12 m długości, co najmniej 9350 lat i leży 40 m pod powierzchnią morza. Pęknięty na dwie części kamienny monolit odkryto u wybrzeży Sycylii.

monolit

Fot. Lodolo, Ben-Avraham, A submerged monolith in the Sicilian Channel (central Mediterranean Sea): Evidence for Mesolithic human activity, Journal of Archaeological Science

Zabytek waży około 15 ton, ma dość regularny kształt i trzy dziury o podobnej średnicy. Jedna, ulokowana na krańcu monolitu, przebija go na wylot, a pozostałe dwie znajdują się po jego bokach. Nie ma więc wątpliwości, że jest to dzieło człowieka, gdyż żaden naturalny proces nie mógł wywiercić takich otworów.

O niezwykłym znalezisku Zvi Ben-Avraham z Tel Aviv University i Emanuele Lodolo z Narodowego Instytutu Oceanografii i Geofizyki Eksperymentalnej w Trieście poinformowali właśnie w magazynie „Journal of Archaeological Science”.

Monolit znaleziono na dnie Cieśniny Sycylijskiej, która oddziela Sycylię od Tunezji, 40 km na północ od wyspy Pantelleria. Niegdyś ta część dna – zwana dziś Ławicą Pantelleria Vecchia – była wyspą, ale morze zalało ją jakieś 9350 lat temu, gdy koniec epoki lodowej zaowocował znacznym podniesieniem poziomu mórz. A to oznacza, że ten wielki monument musi być dziełem mezolitycznych łowców-zbieraczy.

Badając obszar w pobliżu monolitu uczeni ustalili, że najpewniej wykuto go z formacji skalnej położonej 300 m dalej, a następnie przetransportowano i ustawiono. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, gdyż mówimy o czasach poprzedzających o około 5000 lat budowę kamiennych konstrukcji w Stonehenge i piramid w Gizie.

Znalezisko z Ławicy Pantelleria Vecchia jest jednym z nielicznych znanych nam megalitów będących dziełem łowców-zbieraczy. Jeszcze dwie dekady temu panowało przekonanie, że takie konstrukcje zaczęły stawiać dopiero prowadzące osiadły tryb życia społeczności rolnicze. Teza ta padła jednak, gdy w południowej Turcji odkryto niezwykły megalityczny kompleks Göbekli Tepe, który ma ponad 11 tys. lat. Monolit z dna Cieśniny Sycylijskiej pokazuje zaś, że łowcy-zbieracze porywali się na stawianie monumentów także w innych częściach świata.

Megalit pokazuje również, że jeszcze wiele ciekawych znalezisk może kryć się w tych częściach morskiego dna, które około 10 tys. lat temu były lądem. W tamtych czasach między Sycylią i Pantelerrią rozciągał się cały łańcuch wysepek przedzielonych płytkim morzem. Jak widać, był on najpewniej zamieszkany przez bardzo prężną społeczność.

Na razie badaczom nie udało się ustalić, jakie było przeznaczenie tego monolitu. Nie jest też pewne, czy był częścią jakiegoś kompleksu, czy też samodzielnym obiektem.

Emanuele Lodolo, Zvi Ben-Avraham, A submerged monolith in the Sicilian Channel (central Mediterranean Sea): Evidence for Mesolithic human activity, Journal of Archaeological Science: Reports, Volume 3, September 2015, Pages 398–407

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 21, średnia ocen: 5,52 na 6)
Loading...