Pradawna kapłanka

Glinianą figurkę kobiety stworzoną 7500 lat temu znaleźli bułgarscy archeolodzy podczas wykopalisk w neolitycznej osadzie niedaleko miasta Wyrbica we wschodniej Bułgarii.

Ulepione z gliny figurki kobiet nie są niczym niezwykłym w osadach pierwszych rolników, ale znalezisko z Bułgarii wyróżnia się wśród nich dużą liczbą przedstawionych przez twórcę detali.

Odkrywane dotąd w Bułgarii figurki z tego okresu miały w najlepszym razie zaznaczony nos, a tymczasem znalezisko spod Wyrbicy ma dłonie ukazane na wysokości bioder, biust, twarz z szeroko otwartymi oczami i ustami, a nawet nozdrza.

Bułgarscy badacze podejrzewają, że twórca figurki próbował przedstawić kapłankę w trakcie uniesienia podczas wykonywania jakiegoś rytuału.

Innym bardzo ciekawym znaleziskiem jest skorupa z ceramicznego naczynia, na którym doskonale widać fragment płaskorzeźby ukazującej kobietę w modlitewnej pozycji. Jest to jedno z najstarszych takich przedstawień na świecie

Neolityczna wioska, w której znaleziono oba interesujące zabytki funkcjonowała przez około 300 lat. Kolejne ślady ludzkiego osadnictwa w tym miejscu pochodzą dopiero z czasów rzymskich.

Na podstawie Archaeology in Bulgaria. Dali zdjęcia obu zabytków.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...