Chata średniowiecznych hutników

Pozostałości półziemianki z XI-XII wieku odkryli archeolodzy na terenie dawnej osady hutniczej w Sosnowcu-Zagórzu (woj. śląskie).

– Długo zastanawialiśmy się, czy przy osadzie zajmującej się wytopem ołowiu były jakieś zabudowania mieszkalne. Okazało się, że tak. Udało nam się właśnie odkryć pierwszy w tym miejscu obiekt mieszkalny z XI-XII wieku – powiedziała TVN kierująca badaniami archeolog Katarzyna Sobota-Liwoch z Muzeum w Sosnowcu.

Jest to półziemianka o rozmiarach 4 m na 4 m. Archeolodzy znaleźli ją zaledwie około 70-100 m od odkrytych w poprzednich latach pieców do wytopu ołowiu i srebra. Sobota-Liwoch podejrzewa, że średniowieczni hutnicy spali w niej, a także trzymali sprzęt do pracy i przygotowywali posiłki. We wnętrzu archeolodzy znaleźli ślady paleniska.

W ciągu ostatnich kilku lat archeolodzy znaleźli nie tylko pozostałości licznych pieców, ale także placki ołowiu i srebra, tysiące fragmentów ceramiki i wiele przedmiotów używanych przez pracowników tej wczesnośredniowiecznej „huty”.

Sosnowiec-Zagórze dostarcza tym samym kolejnych dowodów na istnienie na terenach Zagłębia dużego centrum hutnictwa ołowiu i srebra już we wczesnym średniowieczu. Podobnych odkryć archeolodzy dokonali już w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Wielkich, Dąbrowie Górniczej-Łośniu, Przeczycach oraz koło Siewierza.

Największym echem odbiły się dotychczas badania w Dąbrowie Górniczej-Łośniu, a to dzięki wielkiemu skarbowi ponad tysiąca srebrnych denarów z czasów panowania m.in. Władysława Wygnańca, który znalazł dr Dariusz Rozmus w 2006 r.

Ostatnie znaleziska potwierdzają podejrzenia, że osada w Sosnowcu-Zagórzu mogła być najstarszym ośrodkiem tego dawnego centrum hutniczego. Wskazują na to chociażby ogromne ilości wczesnośredniowiecznej ceramiki.

Na podstawie tvn24.pl i Dziennika Zachodniego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...