Powstaje „Wirtualnie Muzeum Chodlika”

Wczesnośredniowieczne grodzisko oraz otaczające je osady i cmentarzyska w Chodliku (gmina Karczmiska, woj. lubelskie) będą mogli obejrzeć internauci na ekranach komputerów już za kilka miesięcy. Trwają intensywne prace archeologów nad stworzeniem popularnonaukowej platformy internetowej.

Wirtualne Muzeum Chodlika – Zwiastun

Archeolodzy pod kierunkiem Łukasz Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie prowadzą szeroko zakrojone prace terenowe wokół Chodlika na Lubelszczyźnie od 6 lat. Wokół wsi odkryli nieznane dotąd wczesnośredniowieczne cmentarzyska kurhanowe oraz elementy fortyfikacji.

– Nasz projekt stanowi kolejny krok w działaniach mających na celu zbadanie i ochronę dziedzictwa kulturowego Chodlika. Naszym celem jest spopularyzowanie oraz promocja na znacznie większą skalę prowadzonych w tym miejscu – między innymi przez nas – badań oraz wiedzy jaką wniosły do nauki – wyjaśnia PAP Łukasz Miechowicz.

Projekt realizowany jest przez warszawski oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, a finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

Powstająca właśnie platforma internetowa umożliwi wirtualny spacer po grodzisku w Chodliku. Zamieszczone zostaną również informacje poświęcone badanym cmentarzyskom oraz osadom. W tym celu naukowcy wykonują serię panoram sferycznych, wzbogaconych o popularnonaukowe materiały wizualne oraz dźwiękowe. Powstaje również film popularyzujący prowadzone przez nich badania naukowe.

Oprócz tego archeolodzy planują w ramach platformy udostępniać wirtualne wystawy zabytków – zarówno stałe jak i cykliczne, które będą uzupełniane o nowo odkryte zabytki.

– Chcemy pokazać, że nauka nie jest zarezerwowana jedynie dla wąskiego grona naukowców, którzy potrafią zrozumieć specjalistyczne publikacje, lecz jest otwarta dla wszystkich i w ten sposób ma sens dla całego społeczeństwa. Zaznaczyć trzeba, iż podobne inicjatywy nie były jak dotąd podejmowane w promocji i popularyzacji badań naukowych w Polsce – dodaje badacz.

„Wirtualne Muzeum Chodlika” zostanie uruchomione w grudniu. Partnerami projektu są Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Gmina Karczmiska.

Wyniki prac archeologów można na bieżąco śledzić na stronie internetowej misji oraz na jej profilu na Facebooku. Zwiastun projektu dostępny można obejrzeć na YouTube.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...