Garść monet z Kalisza

Monety z XI w. i szkło znaleźli archeolodzy podczas ostatnich wykopalisk w Kaliszu.

Wśród monet szczególnie wyróżnia się zlepek numizmatów ważący około 8 gramów. Po wysokim rancie archeolodzy rozpoznali, że przynajmniej część z nich to używane w XI w. denary krzyżowe. – Niezwykle ciekawe znalezisko, bo dowiemy się, co dziewięć wieków temu jakiś kaliszanin nosił w sakiewce – powiedział TVN archeolog Adam Kędzierski.

W trakcie ostatnich badań przy ul. Stare Miasto wykopano również wybijane w Krakowie denary Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana. – Przez ostatnie sześć lat znaleźliśmy w Kaliszu o wiele więcej monet tych dwóch królów, niż znaleziono w Poznaniu czy w Gnieźnie – powiedział Kędzierski.

Badacze natrafili też na pozostałości po produkcji biżuterii ze szkła, w tym bryłkę szkła, pochodzącą prawdopodobnie z Rusi lub Bizancjum. Z takiego sprowadzonego szkła produkowano w Kaliszu obrączki i pierścionki.

Kalisz w ostatnich latach zaczyna jawić się jako jeden z najprężniejszych i najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów. Już w drugiej połowie IX w. na wyspie w ramionach rzeki Prosny powstała kolista warownia, którą rozbudowano na przełomie X/XI wieku. O znaczeniu tego ośrodka świadczą m.in. ślady po drewnianym kościele z początków XI w. i domu możnego, w którym odkryto parę strzemion, ostrogę zdobioną złotem i srebrem oraz ołowianą pieczęć od dokumentu księcia ruskiego Izasława.

W okolicy grodziska archeolodzy znaleźli także liczne pozostałości osad przygrodowych, z warsztatami rzemieślniczymi, targiem i karczmą, co wskazuje na koncentrację ludności niespotykaną poza rejonem poznańsko-gnieźnieńskim. W dodatku jeszcze dziś w promieniu zaledwie 30 km od Kalisza można dostrzec z lotu ptaka ślady aż 24 grodów, co może sugerować sieć strażnic zbudowanych przez Piastów dla ochrony tego ośrodka.

Na przełomie XI/XII w. gród w Kaliszu-Zawodziu był jednym z najważniejszych ośrodków polityczno-gospodarczych Wielkopolski. Okres największego rozwoju to czasy Mieszka III Starego. Z tego okresu archeolodzy odkryli m.in. skarby złożone z bitych na miejscu monet i okazałe pozostałości romańskiej kolegiaty ufundowanej przez księcia.

Zdjęcia znalezisk można obejrzeć w portalu tvn24.pl.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...