Fragment prehistorycznej Wenus

Dwa małe kawałki kła mamuta znalezione w jaskini Hohle Fels w Niemczech pochodzą zdaniem badaczy z wykonanej dziesiątki tysięcy lat temu figurki kobiety.

Hohle Fels fragment drugiej Wenus

Dwa ujęcia znalezionego fragmentu. Fot. J. Lipták/Universität in Tübingen

Położona w Jurze Szwabskiej jaskinia Hohle Fels stała się słynna dzięki odkryciu w 2008 r. świetnie zachowanej rzeźby bezgłowej otyłej kobiety wykonanej około 40 tys. lat. Jak w przypadku wielu innych prehistorycznych figurek kobiet, badacze nadali jej imię Wenus, choć rzeźby te nie mają nic wspólnego z grecką boginią.

Odkrycie było wielką sensacją, gdyż jest to najstarszy zabytek, który bez wątpienia ukazuje ludzką postać. Najnowsze znalezisko w Hohle Fels wskazuje jednak, że nie jest to jedyna taka figurka.

Wenus z Hohle Fels

Wenus z Hohle Fels. Fot. H. Jensen/Universität in Tübingen

Archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze zaprezentowali właśnie dwa malutkie kawałki mamuciego kła, które znaleźli w Hohle Fels. Oba noszą bardzo wyraźne ślady rzeźbienia i po złożeniu tworzą fragment o wymiarach 23 na 22 na 13 mm.

Porównania z innymi znanymi dziełami prehistorycznych rzeźbiarzy z Jury Szwabskiej ujawniły, że fragment ten bardzo przypomina część piersi i brzucha Wenus z Hohle Fels. Jednocześnie w żaden sposób nie da się go dopasować do licznych przedstawień zwierząt.

Hohle Fels rysunek

Znaleziony fragment w trzech ujęciach oraz jego dopasowanie do Wenus z Hohle Fels. Rys. M. Malina/Universität in Tübingen

– Nowe odkrycie wskazuje, że przedstawienia kobiet w kulturze oryniackiej nie były tak rzadkie, jak dotąd sądzono. Zainteresowania ludzką seksualnością, reprodukcją i płodnością mają bardzo długą i bogatą historię w epoce lodowej – mówi prof. Nicholas Conard, który od 19 lat kieruje badaniami w Hohle Fels.

Figurka, z której pochodzi znaleziony fragment, była troszkę większa niż mające około 6 cm wysokości znalezisko z 2008 r. Jest szansa, że w przyszłości archeolodzy natrafią na kolejne jej fragmenty. Skrupulatne wykopaliska w jaskiniach Jury Szwabskiej pozwoliły już uzupełnić kilka innych pradawnych dzieł sztuki.

Naukowcy zaprezentowali odkrycie na łamach „Archäologische Ausgrabungen Baden-Württemberg”

Więcej w wspaniałych prehistorycznych rzeźbach z Jury Szwabskiej w tekstach:
Człowiek-lew ze Stadel-Höhle, czyli niezwykłe prehistoryczne puzzle (subskrypcja)
Najstarsza sztuka Europy jeszcze starsza (subskrypcja)
Wenus z Hohle Fels raz jeszcze, czyli o szwabskim zagłębiu prastarej rzeźby

Komunikat prasowy Universität in Tübingen

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...