Rynsztok i brakteaty

Fragment ścieku z drugiej połowy XIII w. oraz rzadkie monety króla Kazimierza Wielkiego to najnowsze odkrycia archeologów na Starym Rynku w Poznaniu.

Rynsztok Poznań

Fragment kanału ściekowego (ciemny pas) w wykopie na poznańskim rynku. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Rynsztok, to zdaniem kierującej badaniami Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jeden z najdawniejszych śladów zorganizowanej ludzkiej działalności z początków miasta.

Przebieg ścieku nie jest do końca jasny, gdyż w archeologicznym wykopie jest tylko jego krótki odcinek. Rynsztoki biegły zazwyczaj liniowo osią ulicy, albo po obu jej stronach, ale w przypadku poznańskiego odkrycia trudno na razie o jednoznaczne ustalenia w tej kwestii. Wiadomo za to, że boki kanału były wyłożone drewnem, więc była to całkiem porządna inwestycja jak na tak odległe czasy.

brakteat-Kazimierza-Wielkiego-710x544

Brakteat Kazimierza Wielkiego. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

W ostatnich tygodniach poznańskim archeologom udało się także znacząco wzbogacić bardzo dotąd skromną kolekcję brakteatów Kazimierza Wielkiego. Są to jednostronne monety z cienkiej blaszki, które mają charakterystyczny wysoki wał otaczający pole monety (to cecha wspólna wszystkim tzw. brakteatom guziczkowym) i królewski inicjał „K”. Trzy takie numizmaty odkryto w 1960 roku podczas wykopalisk na terenie gnieźnieńskiej katedry, ale od tego czasu nie znaleziono ani jednej. Dlatego właśnie kilka niepozornych brakteatów Kazimierza Wielkiego, które archeolodzy znaleźli w tym miesiącu, należy zaliczyć to najcenniejszych znalezisk dokonanych dotąd na Starym Rynku.

brakteat-710x537

Brakteat Kazimierza Wielkiego z łukami. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Jeden ze znalezionych brakteatów wykonany jest przez mniej zaawansowaną pracownię mincerską. Doszło w tym przypadku do bardzo daleko idącego uproszczenia wybijanego na monecie wzoru dwóch półksiężyców ustawionych do siebie grzbietami i z kropkami pomiędzy ramionami. Na tej monecie półksiężyce zamieniły się w zwykłe łuki.

denar-wielkopolski-z-poznania-710x532

Denar wielkopolski Kazimierza Wielkiego. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Archeolodzy znaleźli również denary wielkopolskie Kazimierza Wielkiego, a więc monety dwustronne z orłem po jednej, a głową tura po drugiej stronie. Numizmat opatrzono legendą: moneta Posnan[iensis].

Więcej o badaniach na poznańskim rynku można dowiedzieć się z Dziennika Wykopaliskowego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,40 na 6)
Loading...