Skrzydlaty kuzyn welociraptora

Najnowszy odkryty dinozaur byłby wielkim zaskoczeniem dla każdego, kto swoją wiedzę o tych gadach zawdzięcza głównie filmowi „Jurassic World”. Choć jest bardzo bliskim krewniakiem znanych z filmu welociraptorów, to wygląda zupełnie inaczej niż stwory pokazane w największym hicie lata.

Zhenyuanlong suni

Rekonstrukcja Zhenyuanlong suni. Rys. Chuang Zhao

Zaprezentowany właśnie nowy gatunek dinozaura nosi nazwę Zhenyuanlong suni i żył około 125 mln lat temu. Jego rewelacyjnie zachowane szczątki uczeni znaleźli w Chinach. W skale przetrwały nie tylko kości, ale też odciski piór gęsto pokrywających jego ciało. Dzięki temu uczeni dowiedzieli się, że zwierzę miało krótkie skrzydła.

Nie był to jednak w żadnym razie ptak i zdaniem naukowców Zhenyuanlong suni prawdopodobnie w ogóle nie był w stanie latać, a już na pewno nie robił tego w sposób typowy dla współczesnych ptaków. Uczeni spekulują, że skrzydła mogły być po prostu ozdobą.

Szkielet Zhenyuanlong suni

Skamieniały szkielet Zhenyuanlong suni Fot. Junchang Lu

Zwierz miał około 1,5 m długości i jest jak na razie największym odkrytym dinozaurem z dobrze zachowanymi skrzydłami do złudzenia przypominającymi ptasie. Nie jest to jednak w żadnym razie największy dinozaurem pokryty piórami, ale większe pierzaste gady nosiły raczej coś na kształt włosów niż ptasich lotek.

– Ten nowy dinozaur jest jednym z najbliższych kuzynów welociraptorów, ale wygląda po prostu jak ptak. To dinozaur ze skrzydłami zbudowanymi z lotek, jak u orła albo sępa. W filmach jest to pokazane źle, bo tak samo wyglądał także welociraptor – mówi dr Steve Brusatte z University of Edinburgh.

Pióra Zhenyuanlong suni

Zbliżenie na skrzydło dinozaura. Doskonale widać odciski piór w skale. Fot. Junchang Lu

Właśnie brak piór jest jednym z największych zarzutów, jakie paleontolodzy mają wobec stworzeń pokazywanych w tegorocznym hicie „Jurassic World”, który jest jednym z najchętniej oglądanych filmów w historii. Choć już od wielu lat wiemy, że wiele dinozaurów (zwłaszcza wśród drapieżnych teropodów) miało ciała pokryte piórami, to w filmie ukazano je z gołą skórą, tak jak czyniono to na nieaktualnych już rekonstrukcjach z XIX i XX w.

Szczególnie mocno przekłamane są właśnie welociraptory. Filmowcy nie tylko odarli je z piór, ale też znacząco powiększyli. Stojący na dwóch nogach welociraptor nie sięgałby nam nawet do pasa, podczas gdy w „Jurassic World” są one wielkości człowieka.

Z drugiej jednak strony wielu paleontologów cieszy się z filmu, gdyż na kilka lat znacząco zwiększy on zainteresowanie ich dziedziną nauki.

Uczeni zaprezentowali odkrycie w magazynie „Scientific Reports”.

Junchang Lü and Stephen L. Brusatte (2015), A large, short-armed, winged dromaeosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Early Cretaceous of China and its implications for feather evolution, Scientific Reports 5: Article number 11775. doi:10.1038/srep11775

Komunikat prasowy Univeristy of Edinburgh.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...