Miasteczko okrągłych domów

Wielkie osiedle z czasów przed rzymskim podbojem odkryli archeolodzy w Dorset w południowej Anglii. Mocno zmieni ono nasze wyobrażenia o celtyckim osadnictwie w Brytanii.

Duropolis

Tak prezentują się odsłonięte pozostałości osady. Fot. Bournemouth University

Odkrytą niedaleko Winterborne Kingston prehistoryczną osadę archeolodzy z Bournemouth University nazwali Duropolis na pamiątkę żyjącego niegdyś w tej okolicy celtyckiego plemienia Durotrygów.

Naukowcy odsłonili jak na razie pozostałości 16 okrągłych domów, ale badania geofizyczne ujawniły obecność co najmniej 150 takich budynków położonych na łagodnym zboczu. Oprócz śladów po domostwach archeolodzy odnajdują także liczne przedmioty należące do mieszkańców (np. żarna, metalowe narzędzia, przęśliki) i kości zwierząt.

Maiden Castle

Imponujące wały Maiden Castle na zdjęciu lotniczym z 1937 r.

– To co odkryliśmy jest niezwykle ważne dla całej południowej Brytanii, ponieważ w przeszłości archeolodzy mieli tendencję do badania bardzo oczywistych miejsc, jak na przykład dużego fortu Maiden Castle. Tutaj mamy natomiast rozległą otwartą osadę, a nie fort. Nie dało jej się więc rozpoznać po widocznych w krajobrazie wałach – opowiada Miles Russell z Bournemouth University. Zdaniem archeologa jest to jedna z najwcześniejszych i największych otwartych osad w Brytanii. Ze względu na położenie mogła to też być jedna z pierwszych osad, na które natrafili Rzymianie, gdy zaczęli podbój Brytanii.

– Miasteczko obnaża mit, że wszyscy mieszkali w umocnionych fortach – ci ludzie żyli na żyznej ziemi z dala od tradycyjnych fortów, o których tyle słyszymy – mówi Paul Cheetham z Bournemouth University. Jego zdaniem odkrycie pozwala przypuszczać, że są jeszcze inne duże ośrodki z okresu przed przybyciem Rzymian. Niewykluczone też, że odkrycie może wyjaśnić, gdzie podziali się mieszkańcy leżącego na ziemiach Durotrygów Maiden Castle, który opustoszał w I w. p.n.e.

Film z wykopalisk w Duropolis

Na podstawie komunikatu Bournemouth University.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...