Jeszcze więcej figur z Nazca

Japońscy naukowcy ogłosili odkrycie w okolicach słynnego płaskowyżu Nazca w Peru kolejnych kilkudziesięciu geoglifów. Wiele z nich przedstawia lamy.

Małpa z Nazca

To przedstawienie małpy należy do najbardziej znanych i najlepiej widocznych geoglifów z Nazca. Wciąż jednak uczeni odkrywają ślady wielu rysunków, z którymi czas obszedł się mniej łagodnie. Fot. Markus Leupold-Löwenthal, Creative Commons

Do odkrycia 41 naziemnych rysunków doszło w ciągu ostatnich dwóch lat. Znajdują się one na dwóch zboczach i były dotąd nieznane, gdyż większość tworzących je linii jest silnie zniszczona, przez co niezwykle trudno dostrzec je gołym okiem, a także na zdjęciach lotniczych.

Prawie niewidoczne rysunki Japończycy wykryli dzięki użyciu różnych metod obrazowania powierzchni ziemi i stworzeniu wirtualnych, trójwymiarowych modeli ukształtowania terenu.

Geoglify te pochodzą z lat 400-200 p.n.e., co czyni je jednymi z najstarszych w Nazca. Mają od 5 do 20 m długości. Wydaje się, że większość z nich przedstawia lamy.

Japończycy pracują na płaskowyżu Nazca już od ponad dekady. Między innymi dzięki ich odkryciom liczba znanych rysunków i linii wzrosła w tym czasie z około 400 do blisko 700. Dużo lepiej rozumiemy także dzieje tego niezwykłego kompleksu geoglifów, który powstawał przez ponad 1000 lat i rozciąga się na terenie o powierzchni około 450 km kw.

Z dotychczasowych ustaleń naukowców wynika, że wszystko zaczęło się od linii, którymi oznaczano trasy procesji do centrum kultowego Cahuachi. Z czasem centrum upadło, ale geoglify żyły już swoim życiem i kolejne pokolenia tworzyły nowe.

Nie wiadomo, ile jeszcze nieodkrytych geoglifów znajduje się w okolicach płaskowyżu Nazca. Dużym zagrożeniem dla słabo widocznych rysunków jest rozwijające się osadnictwo i rolnictwo. W ocenie japońskich badaczy wiele z nich może zniknąć zanim zostaną zidentyfikowane.

O najnowszych odkryciach poinformowała gazeta Asahi Shimbun.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,38 na 6)
Loading...
Tags: ,