Wielka pierś antycznej bogini

Leżący trzy metry pod powierzchnią ziemi korpus olbrzymiego posągu kobiety odkryto w miejscowości Castro na Półwyspie Salentyńskim, czyli obcasie włoskiego buta. Znalezisko może rozwiązać zagadkę, która nękała badaczy od bardzo wielu lat.

Do odkrycia doszło parę dni temu podczas badań, które archeolog Amedeo Galati prowadzi w centrum miasteczka od sześciu lat. W ocenie uczonych może to być posąg Minerwy, a tym samym dowód, że to właśnie w Castro znajdowała się niegdyś świątynia tej bogini.

O jej istnieniu wiemy dzięki słynnej „Eneidzie” rzymskiego poety Wergiliusza. Forteca ze świątynią Minerwy miała znajdować się właśnie na Półwyspie Salentyńskim, w miejscu lądowania uciekającego ze zniszczonej Troi Eneasza, legendarnego przodka Rzymian.

Castro od dawna było postrzegane jako miejsce, w którym mogła stać owa świątynia, ale jak dotąd jedynymi argumentami za tym było położenie geograficzne i nazwa miejscowości nawiązująca do zamku. Brak było jakichkolwiek materialnych śladów owej świątyni. W dodatku Castro nie było jedynym miejscem, które wchodziło w rachubę.

Jak na razie nie ma jednak pewności, co do identyfikacji rzeźby, gdyż w podobny sposób mogła być przedstawiona Artemida. Archeolodzy mają nadzieję, że w najbliższym czasie uda im się odnaleźć kolejne części posągu, który wraz z cokołem miał co najmniej 4 m wysokości. Na razie udało się znaleźć fragment palca i ramię.

Podejrzenia, że archeolodzy natrafili na poszukiwaną od dawna świątynię, wzmacnia odkrycie pozostałości solidnego muru, który mógł być częścią umocnień fortecy ze świątynią Minerwy.

Wedle wstępnych ocen rzeźba pochodzi z IV-III w. p.n.e. Na jej powierzchni są pozostałości purpurowej farby. Archeolodzy podejrzewają, że rozbity posąg mógł zostać celowo pochowany po zniszczeniu świątyni.

Na podstawie Il Messaggero (dali galerię zdjęć) i Corriere della Sera.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: ,