Znaleźli starożytną łaźnię podczas remontu domu

Rytualną łaźnię z I w. n.e. odkryło izraelskie małżeństwo w trakcie wymiany podłogi w swoim domu na przedmieściach Jerozolimy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zejście do mykwy w już wyremontowanym domu. Fot. IAA

Tal i Oriya (nazwiska nie ujawniają) mieszkają w Ein Kerem, które jest znane jako miejsce narodzin Jana Chrzciciela. O swoim przypadkowym odkryciu powiadomili służby archeologiczne (Israel Antiquities Authority).

Przybyli na miejsce archeolodzy ustalili, że podziemna struktura to rytualna łaźnia (mykwa). W jej wnętrzu wciąż była ceramika pochodząca z I w. n.e., a także fragmenty kamiennych naczyń chętnie używanych przez ludność żydowską w tym okresie.

Wykuta w skale mykwa ma 3,5 m długości, 2,4 m szerokości oraz 1,8 m głębokości. Jej ściany były skrupulatnie otynkowane zgodnie z wymogami religii żydowskiej.

Na ścianach łaźni są też widoczne ślady ognia, które zdaniem badaczy mogą pochodzić z lat 66-70 n.e., kiedy to tłumiący żydowskie powstanie Rzymianie spalili setki osad.

– Odkrycie rytualnej łaźni wzmacnia hipotezę, że w czasach Drugiej Świątyni istniało w rejonie Ein Kerem żydowskie osiedle – mówi archeolog Amit Re’em.

Na podstawie komunikatu prasowego IAA i artykułu w Jerusalem Post, do którego dołączony jest filmik.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,27 na 6)
Loading...