W Poznaniu odkryto średniowieczną drogę

Drewniany trakt miał około dwa metry szerokości i prowadził przez Stary Rynek.

Droga z Poznania

Droga-pomost na osi ulicy Różany Targ. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Pozostałości drewnianego pomostu odkryli archeolodzy, którzy od kilku tygodni prowadzą wykopaliska w pobliżu poznańskiego ratusza. Pracami kieruje Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

„Odkopana przez nas konstrukcja prezentuje się bardzo imponująco. Na poprzeczne dźwigary zabezpieczające przed zapadaniem się w podłoże kładziono wzdłużne legary – te dodatkowo stabilizowano pionowo wbitymi w podłoże kołkami i kamieniami. Brakuje jedynie nawierzchni, którą układano z drewna” – relacjonuje Zisopulu-Bleja w Dzienniku Wykopaliskowym

Droga ta miała chronić ludzi przed wszechobecnym błotem, które grubą warstwą pokrywało cały rynek, gdy tylko spadło choć trochę deszczu. W średniowieczu nie było bowiem zwyczaju regularnego sprzątania placów i mieszczanie stąpali po mieszaninie ziemi oraz przeróżnych odpadów pochodzących ze straganów, warsztatów i od zwierząt.

Odkryty fragment drogi wskazuje, że wiodła ona ponad tym błotem wzdłuż osi Różanego Targu (dawniej ul. Wiankowa). Szlak dochodził do głównego traktu który przebiegał od Bramy Wrocławskiej po Bramę Wroniecką.

Droga z Poznania 2

Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Drogę wykonano z różnych gatunków drewna, wykorzystując przy tym różne elementy rozebranych domów. Dla archeologów jest to problem, gdyż utrudni dokładne datowanie traktu za pomocą analiz dendrochronologicznych pozwalających określić czasami z wielką dokładnością rok ścięcia drzewa. Wstępnie badacze oceniają, że droga pochodzi z XIV w.

Ostatnie dni przyniosły także inne znaleziska. Wśród nich szczególnie dużo było monet, których od początku badań archeolodzy znaleźli już 295. Łącznie z wykopu o powierzchni 120 m kw. archeolodzy wyjęli już ponad 1200 zabytków nie licząc ceramicznych skorup czy zwierzęcych kości. I liczba ta na pewno wzrośnie, bo archeolodzy nie dotarli jeszcze do warstw sprzed powstania tej części Poznania.

Czytaj też:
Fragment dawnego „kalkulatora” i krzyżacka moneta – pierwsze niespodzianki z poznańskiego rynku
Pracownia szewska spod poznańskiego Ratusza

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...