Trzy działa i wiele innych zabytków wydobyto z dna Zatoki Gdańskiej

Niezwykle interesujące wyniki przyniosły badania na wraku „Szklany” w Zatoce Gdańskiej, które prowadzili archeolodzy i płetwonurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Prawdopodobnie są to pozostałości gdańskiego statku handlowego z II połowy XVII wieku.

Szklany 1

Badacze i wydobyte działa. Fot. NMM

Wrak oznaczony symbolem F53.30 i nazwany przez badaczy „Szklany” odkryli w 2013 r. pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni. O znalezisku poinformowali Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Wstępne oględziny ujawniły jednak obecność na wraku fragmentu torpedy i z pełniejszymi badaniami archeolodzy musieli, czekać, aż wojsko usunie niebezpieczne znalezisko. Trzytygodniowe badania wraku prowadzone w ramach projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej” zakończyły się pod koniec czerwca.

Film Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku prezentujący badania

– Ustaliliśmy, że „Szklany” jest pozostałością statku handlowego z drugiej połowy XVII wieku i przewoził beczki ze sztabami żelaznymi i butelkami szklanymi różnych wielkości i kształtów. Butelki mają cynowe zakrętki, a na niektórych widnieją punce jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy – mówi w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Narodowego Muzeum Morskiego Tomasz Bednarz, kierownik zespołu prowadzącego badania nad wrakiem. W składzie zespołu badawczego są archeolog podwodny Janusz Różycki oraz nurkowie – Wojciech Joński i Zbigniew Jarocki.

Archeolodzy odkryli również na wraku trzy armaty o długości od 1,5 do 2 metrów, które wydobyli na powierzchnię.

W najbliższym czasie przeprowadzone będą analizy płynów, które znajdują się w butelkach, a także badania dendrochronologiczne drewna użytego do budowy statku, co pozwoli na precyzyjne określenie czasu powstania i eksploatacji jednostki. Na niektórych beczkach znajdują się merki kupieckie, czyli znaki własności ładunku transportowanego na statku. Muzealni archeolodzy podejmą próbę identyfikacji oznaczeń na beczkach.

Szklany 2

Butelki wydobyte z wraku. Fot. NMM

– Wrak jest cennym obiektem historycznym głównie ze względu na ładunek zachowany w stosunkowo dobrym stanie – uważa dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego – Wartość naukowa obiektu porównywalna jest z innymi wrakami badanymi dotychczas na polskim wybrzeżu Bałtyku, jak „Solen”, „General Carleton of Whitby” czy „De Jonge Seerp”. Jednak jedynym wcześniej badanym wrak z ładunkiem gdańskim był XV-wieczny „Miedziowiec”, teraz dołączył do niego „Szklany”, który dostarczył dodatkowych informacji o XVII-wiecznym frachcie z Gdańska.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...