Pokrytą mozaiką podłogę jednego z pierwszych chrześcijańskich kościołów odsłonięto podczas badań archeologicznych w Nazarecie.
Fragment odkrytej mozaiki. Fot. University of Hartford
Do odkrycia doszło w prawosławnej Cerkwi Zwiastowania Pańskiego zwanej także Cerkwią Archanioła Gabriela. Świątynia znajduje się w miejscu, gdzie bije źródło, z którego w starożytności czerpali wodę mieszkańcy Nazaretu. Wedle tradycji, to właśnie w tym miejscu Archanioł Gabriel miał po raz pierwszy ukazać się Maryi.
Międzynarodowy zespół, którym kierują Richard Freund i Maha Darawsha z University of Hartford (USA) oraz Shalom Yanklovitz z Haifa University (Izrael), odkrył mozaikę dzięki badaniom geofizycznym. Znajduje się ona ponad półtora metra pod poziomem współczesnej cerkwi i w ocenie badaczy pochodzi z IV w. n.e., kiedy to cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego, przybyła do Ziemi Świętej. Jej wizyta wiązała się z budowaniem pierwszych chrześcijańskich kościołów w miejscach ważnych wydarzeń z Nowego Testamentu. To właśnie wówczas okolice źródła wytypowano jako miejsce zwiastowania.
Film z arabskiej telewizji, na którym można obejrzeć wykopaliska
Od tamtego czasu istniejące w tym miejscu kościoły były kilka razy burzone i odbudowywane. Podczas trwających od 14 lat badań archeolodzy znaleźli w tej okolicy wiele pozostałości z czasów rzymskich i bizantyjskich, a także z okresu wypraw krzyżowych.
Mozaika jest dekorowana licznymi stylizowanymi krzyżami. W przyszłości ma się nad nią pojawić szklana podłoga, co pozwoli oglądać ją podczas zwiedzania cerkwi.
Prawosławnej świątyni nie należy mylić z katolicką Bazyliką Zwiastowania Pańskiego w tym samym mieście, gdzie również znajdują się pozostałości wczesnochrześcijańskich kościołów. Stoi ona w miejscu, gdzie lokalizowano rodzinny dom Maryi, w którym wedle tradycji doszło do zwiastowania.
Komunikat prasowy Univeristy of Hartford
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.