Prowincjonalne rzymskie miasteczko jak żywe

Kilkuletnie badania geofizyczne oraz niewielkie wykopaliska pozwoliły odtworzyć starożytne miasto Ammaia, którego pozostałości znajdują się w Portugalii.

Ammaia

Ammaia. Ruiny południowej bramy miasta. Fot. F nando, Creative Commons

Rzymianie założyli Ammaię około 2000 lat temu. Tereny Portugalii były wówczas częścią prowincji Luzytania, nad którą Rzymianie dopiero co uzyskali pełną kontrolę po ciągnących się blisko dwa stulecia zażartych i bezlitosnych walkach z ludem Luzytanów.

Ammaia nigdy nie stała się dużym miastem. Badacze oceniają, że żyło w niej około 2000 osób. Miasteczko opustoszało po upadku cesarstwa rzymskiego i od wczesnego średniowiecza nie było zamieszkane. Jego budowle w większości zniknęły, ale dzięki brakowi poważniejszego późniejszego osadnictwa pod ziemią wciąż znajdują się rozległe pozostałości dawnej zabudowy.

Międzynarodowe konsorcjum naukowe, którego prace koordynowali uczeni z portugalskiego Universidade de Évora, od 2009 r. badało pozostałości miasta korzystając z wielu dostępnych metod badań nieinwazyjnych w tym badań geofizycznych, skaningu laserowego oraz archeologii lotniczej.

Zgromadzone dane, wsparte wynikami badań powierzchniowych i niewielkich wykopalisk, pozwoliły naukowcom stworzyć wirtualną rekonstrukcję całego miasteczka. Wyniki prac uczeni zaprezentowali w postaci mającego niewiele ponad siedem minut filmu.

Wpierw możemy w nim zobaczyć ujęcie wody dla miasteczka. Do samej Ammai wkraczamy przez południową bramę, a następnie wędrujemy wzdłuż jednej z najważniejszych ulic zwanej cardo maximus aż do centrum miasta, gdzie znajduje się forum ze świątynią. W ocenie badaczy była ona poświęcona Jupiterowi albo kultowi cesarskiemu. Przy forum jest także bazylika, która w czasach przedchrześcijańskich była budowlą sądowo-targową. Na filmie można zobaczyć też rekonstrukcję położonych w centrum miasta term.

Szczegółowe informacje o wyglądzie budowli i ich ozdobach badacze czerpali z fragmentów tynków, wykończeń i innych elementów architektonicznych znalezionych podczas wykopalisk i badań powierzchniowych. Gdy brakowało odpowiednich znalezisk, uczeni wspierali się ustaleniami dokonanymi podczas badań w innych iberyjskich miastach z tego okresu i wiedzą o rzymskiej architekturze.

Wysiłek badaczy pozwala nam obejrzeć prowincjonalne rzymskie miasteczko, a więc tę część dawnego imperium, która jest bardzo słabo prezentowana w książkach, albumach i filmach. To z czym jesteśmy obeznani, to tak naprawdę budowle wyjątkowe, pochodzące najczęściej z samego centrum imperium. Doskonale znamy miasto Rzym – a zwłaszcza jego monumentalne budowle i wielopiętrowe kamienice. Każdy miłośnik starożytności zna też wille z zamieszkanych głównie przez zamożnych ludzi Pompejów. Dlatego rekonstrukcja Ammai jest naprawdę warta obejrzenia.

Więcej informacji znajdziecie państwo w tym dokumencie pdf (10,7 MB)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,62 na 6)
Loading...