Najstarszy polichromowany strop na Pomorzu Zachodnim

Wielką niespodzianką zakończyły się datowania dendrochronologiczne stropu w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie w gminie Banie (Pomorze Zachodnie). Okazało się, że zdobiące go polichromie są o ponad sto lat starsze od dachu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Michał Dębowski, WUOZ w Szczecinie

Badania próbek drewna przeprowadzone przez prof. dr hab. inż. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pozwoliły ustalić, że więźbę dachową wykonano z drewna sosnowego i bukowego pozyskanego pomiędzy 1702 a 1704 r., co jest zgodne z datownikiem, określającym czas budy więźby, wyrytym na jednej z jętek (1705).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Michał Dębowski, WUOZ w Szczecinie

„Bardziej sensacyjne wyniki dotyczą polichromowanego deskowania stropu, wtórnie położonego na jętkach osiemnastowiecznej więźby dachowej. Przeprowadzone badania pozwalają datować deski na 3 ćwierć XVI w. Tak określona metryka zabytku uprawnia stwierdzenie, że strop z Górnowa jest najstarszym znanym stropem polichromowanym na Pomorzu Zachodnim!” – pisze Michał Dębowski w informacji umieszczonej na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Po dalszych badaniach i zabiegach konserwatorskich strop powinien zostać udostępniony dla szerszej publiczności.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,17 na 6)
Loading...