Figurki z Vichamy

Trzy statuetki i dwie głowy z terakoty znaleźli peruwiańscy archeolodzy w ruinach osady sprzed około 3800 lat.

Figurki z Vichamy

Trzy posążki, które przez blisko 4000 lat leżały ukryte w dwóch koszach. Fot. Ministerstwo Kultury Peru

Do odkrycia doszło w miejscowości Vichama około 120 km na północ od Limy. Znajdujące się tam pozostałości dawnej osady uczeni zaliczają do kultury Caral, która wykształciła się około 5000 lat temu w dolinie Supe.

Znalezione rzeźby były darami złożonymi podczas rytuałów związanych z odnowieniem domu. Trzy statuetki znajdowały się w koszu z trzciny, który włożono do większego kosza przewiązanego brązową włóczką z bawełny.

Posążki przedstawiają dwie stojące nagie kobiety oraz siedzącego mężczyznę. W oparciu o ułożenie figurek badacze podejrzewają, że jedna z kobiet to kapłanka, a druga niewiasta i mężczyzna są członkami rządzącej elity.

Głowy z Vichamy

Terakotowe głowy pochodzące z posągów, które miały około 80 cm wysokości. Fot. Ministerstwo Kultury Peru

Twórca figurek szczególnie dużą uwagę poświęcił głowom, ukazując m.in. włosy, biżuterię, a także usta, nosy i głowy. Postacie mają też pomalowane twarze. Na przykład kapłanka ma czerwone kropki na białym podkładzie. Mniej szczegółowo ukazano resztę ciał.

W trakcie wykopalisk archeolodzy natrafili także na dwie głowy, które najpewniej pochodziły z dużych figur wysokości około 80 cm. Leżały one otoczone piórami z amazońskich papug i były przykryte kamieniami oraz kawałkami innych rzeźb.

Komunikat prasowy peruwiańskiego Ministerstwa Kultury.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,13 na 6)
Loading...
Tags: , ,