Zabytki wyciągane spod wody i lodu

Armatę, talerze, elementy takielunku i ubrań wyciągnęli archeolodzy podwodni z leżącego w kanadyjskiej Arktyce wraku HMS Erebus, flagowego okrętu ekspedycji, która zaginęła w latach 40. XIX w.

Erebus 1

Sonarowy obraz wraku HMS Erebus. Fot. Parks Canada

Nieudana wyprawa, którą dowodził sir John Franklin, uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Kanady. 129 brytyjskich żeglarzy próbowało wytyczyć północny szlak z Atlantyku na Pacyfik. Utknęli jednak w lodach Arktyki i nigdy nie wrócili do domów. Więcej o ekspedycji i wieloletnich poszukiwaniach jej członków pisałem w ubiegłym roku.

erebus 2

Pierwsze zejście pod wodę. Wśród desek widać działo. Fot. Parks Canada

Wrak HMS Erebus Kanadyjczycy odkryli we wrześniu 2014 r. po trwających wiele lat poszukiwaniach. Informację o sukcesie podał osobiście premier tego kraju Stephen Harper. Wyraził przy tym zadowolenie, że rozwiązano jedną z największych zagadek Kanady. Okręt leży w bardzo trudno dostępnym rejonie w zatoce Królowej Maud niedaleko Wyspy Króla Williama.

Erebus 3

Dzwon okrętowy wydobyty podczas pierwszego nurkowania. Fot. Parks Canada

W kwietniu tego roku wrak badali badali nurkowie i były to z pewnością jedne z najbardziej ekstremalnych archeologicznych badań podwodnych w dziejach. Ze względu na położenie wraku badacze byli zmuszeni skorzystać z logistycznej pomocy kanadyjskiej armii, aby przewieźć ludzi i sprzęt. Baza powstała na mającym dwa metry grubości lodzie, a nurkowie musieli schodzić pod wodę przez przerębel.

Erebus 6

Przygotowania do tegorocznych badań. Archeolog Jonathan Moore wycina przerębel ponad wrakiem. Fot. Parks Canada

Szczątki HMS Erebus tworzą stos wysoki na pięć metrów. Badacze przeprowadzili wstępne skanowanie laserowe wraku i wydobyli z niego piętnaście łatwo dostępnych przedmiotów. Największym zabytkiem było ważące 309 kg działo, które mogło strzelać sześciofuntowymi pociskami. Oprócz niego wydobyto trzy talerze, kilka elementów takielunku, parę guzików oraz buteleczkę na lekarstwa. Wcześniej, podczas wstępnego nurkowania, z wraku zabrano brązowy dzwon okrętowy.

Erebus 4

Operacja wyciągnięcia działa. U góry widać trójkątny przerębel. Fot. Parks Canada

Badacze mają nadzieję, że dokładne badania wraku pozwolą uzyskać więcej informacji o działaniach podejmowanych przez marynarzy, którzy miesiącami tkwili uwięzieni przez lód. Nasza wiedza o przebiegu wyprawy jest bowiem bardzo skromna.

Erebus 5

Zabytek wynurza się z wody. Fot. Parks Canada

Wciąż trwają też poszukiwania drugiego okrętu ekspedycji – HMS Terror.

Więcej zdjęć i informacji w specjalnym serwisie przygotowanym przez Parks Canada.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,63 na 6)
Loading...