Tak było na krakowskim pikniku

Krakowski Piknik Archeologiczny organizowany przez Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie to plenerowa impreza rodzinna, która odbywała się dotąd w scenerii zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Branicach. Tegoroczna, dwunasta edycja odbyła się po dwuletniej przerwie. Po raz pierwszy impreza miała miejsce w ogrodach Muzeum Archeologicznego przy ul. Poselskiej 3 w samym centrum Krakowa.

IMG_0289

Celtycki woj prezentuje swoje wyposażenie

Głównym celem tegorocznego pikniku było zobrazowanie życia w pradziejach na polskich ziemiach. Organizatorzy chcieli przybliżyć wszystkim pasjonatom historii, zarówno tym starszym, jak i młodszym, odległy świat rzemiosła, wojny i trudów codziennego bytowania ludzi żyjących przed wiekami.

IMG_0092

Grupa prehistorycznych łowców

Przewodnikami w wędrówce w zamierzchłą przeszłość zostali mistrzowie dawnych rzemiosł oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych wcielających się w wojownicze plemiona. Każdy mógł przyjrzeć się z bliska pracy garncarza, wikliniarza i odlewnika oraz samemu spróbować swych sił w toczeniu glinianych naczyń na kole garncarskim czy mieleniu na żarnach.

IMG_0334

Pokaz wyrobu dawnych garnków

Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne atrakcje, w tym możliwość zdobycia sprawności młodego archeologa. Polegała ona na wykonaniu specjalnie przygotowanych zadań. W ich trakcie dzieci malowały gipsowe płytki, lepiły niewielkie miseczki, próbowały trudnej sztuki rekonstrukcji naczyń. Zwieńczeniem trudów było uzyskanie dyplomu. Innym punktem piknikowego programu były konkursy. Najmłodsi m.in. rzucali do kosza wypełnioną monetami sakiewką.

IMG_0452

Warsztat wikliniarski

Ostatnie chwile imprezy umilił koncert muzyczny. Licznie zgromadzeni melomani mogli posłuchać mini recitalu przygotowanego przez muzyczne trio.

IMG_0445

Paleniska z miechem

IMG_0375

Na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.