Pracownia szewska spod poznańskiego Ratusza

Na pozostałości średniowiecznego warsztatu obuwniczego natrafili archeolodzy podczas wykopalisk na Starym Rynku w Poznaniu.

Skóry

Fragmenty skór, które przez wieki leżały pod poznańskim rynkiem. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Po dawnym zakładzie, który znajdował się naprzeciwko dzisiejszego Ratusza, pozostały setki dobrze zachowanych ścinek skórzanych i rzemieni, z których niemal można poskładać buty noszone 500 lat temu. „To ważne odkrycie – pokazuje, że rynek nie pełnił tylko tak oczywistej dla nas funkcji handlowej, ale również mieściły się tu pracownie, zapewne zakład szewski był jedną z wielu” – komentuje w Dzienniku Wykopaliskowym Kateriny Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która kieruje badaniami.

Krzyżyk

Późnośredniowieczny krzyżyk. Fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Oprócz setek kawałków skóry archeolodzy znaleźli także podkowy, groty strzał, sierp i wykonany z cyny krzyżyk. Nie brak też znalezisk pozwalających poznać przysmaki dawnych mieszkańców Poznania. Są wśród nich m.in. orzechy laskowe, a także pestki, ości i łuski. O tym, jakich owoców i ryb są to pozostałości, dowiemy się po zakończeniu specjalistycznych analiz.

O wcześniejszych odkryciach na Starym Rynku można przeczytać w tekście Fragment dawnego „kalkulatora” i krzyżacka moneta – pierwsze niespodzianki z poznańskiego rynku

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,17 na 6)
Loading...