Złoto, opium i marihuana

Piękne złote naczynia znalezione w scytyjskim grobowcu na Kaukazie kryły w swoim wnętrzu marihuanę i opium.

– Takie odkrycie zdarza się raz na sto lat. To jedne z najwspanialszych przedmiotów, jakie znamy z tego regionu – powiedział „National Geographic” archeolog Anton Gass z Stiftung Preußischer Kulturbesitz w Berlinie o znaleziskach, których dokonał na Kaukazie wraz z rosyjskimi badaczami.

Wszystko zaczęło się od budowy nowej linii energetycznej w południowej Rosji. W związku z inwestycją archeolodzy musieli przebadać kurhan, który znajdował się na trasie. Archeolog Andriej Bieliński ze Stawropola nie liczył jednak na żadne rewelacje, gdyż zabytek nosił wyraźne ślady rabunku przeprowadzonego już w dalekiej przeszłości.

Okazało się jednak, że kurhan nazwany Sengiljewskoje-2 krył wielką niespodziankę. Po kilku tygodniach badań archeolodzy natrafili na grubą warstwę gliny, pod którą znajdowała się nietknięta prostokątna komora grobowa obłożona płaskimi kamieniami. Do odkrycia doszło już latem 2013 r., ale badacze trzymali je w tajemnicy, aby spokojnie dokończyć badania bez wizyt rabusiów.

We wnętrzu komory badacze znaleźli dwa złote puchary obrócone do góry dnem. Gdy je podnieśli zobaczyli kolejne złote precjoza – trzy kubeczki, ciężki pierścień, dwa naszyjniki i bransoletę. Łącznie znalezione złoto waży 3,2 kg.

Na dnie mających około 2400 lat naczyń były niewielkie ilości czarnej substancji. Na prośbę Bielińskiego przebadali je kryminolodzy ze Stawropola i orzekli, że są to pozostałości opium i marihuany. Zdaniem badaczy naczynia najpewniej były używane do produkcji mikstury z opium.

To kolejne potwierdzenie informacji greckiego historyka Herodota, że Scytowie korzystali z substancji odurzających. Opisując zwyczaje pogrzebowe tego koczowniczego ludu wspomniał on, że na zakończenie pochówku budowali z namiotów łaźnię i na rozgrzane kamienie rzucali ziarna konopi. Miała z tego powstawać taka para, że żadna helleńska łaźnia nie mogłaby jej przewyższyć, a Scytowie ryczeli z zadowolenia.

Niezwykle ciekawe są też piękne zdobienia znalezionych naczyń. Widać na nich między innymi niezwykle realistycznie ukazaną scenę zabójstwa młodego wojownika przez starszego mężczyznę. Na naczyniach są także mityczne gryfony rozrywające konia i jeleń.

Więcej, w tym zdjęcia złotych precjozów, w National Geographic.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,53 na 6)
Loading...