Kolorowa rezydencja mongolskich chanów

Liczne pozostałości dekoracji odkryli chińscy archeolodzy podczas badań w Xanadu, letniej stolicy władców imperium mongolskiego.

Pozostałości Xanadu znajdują się w Mongolii Wewnętrznej w Chinach około 350 km na północ od Pekinu. W 1256 r. Möngke Chan, wnuk słynnego Dżyngis Chana, rozpoczął tam budowę ogromnego pałacu o powierzchni 9000 m kw., wokół którego powstało miasto. Całość zajmowała 48 ha. Początkowo Xanadu było stolicą chanów, ale po jej przeniesieniu do Pekinu stało się jedynie letnią rezydencją. Miasto funkcjonowało przez niewiele ponad sto lat. W 1369 r. zniszczyły je wojska chińskiej dynastii Ming, która obaliła rządy Mongołów nad Państwem Środka.

Xanadu jest najbardziej znane jako letnia rezydencja Kubilaj Chana, który również był wnukiem Dżyngis Chana. To za jego panowania do miasta dotarł Marco Polo i opisał je jako miejsce niebywałego przepychu i bogactwa, co spowodowało, że setki lat później Xanadu stało się w europejskiej kulturze jednym z synonimów luksusu. W słynnym filmie „Obywatel Kane” nazwę tę nosiła niezmiernie kosztowna rezydencja tytułowego bohatera.

Leżące na stepie pozostałości miasta chińscy archeolodzy badali w 2009 r. Teraz zaprezentowali wyniki tych prac na łamach anglojęzycznego magazynu „Chinese Cultural Relics” (wcześniej odkrycia były publikowane tylko po chińsku).

Archeolodzy odsłonili między innymi pozostałości rampy zwanej mandao, co w języku chińskim oznacza „ścieżka dla koni”. Takie rampy zapewniały koniom i pojazdom dostęp do pałacu, co miało ogromne znaczenie w przypadku mongolskich władców, którzy mimo panowania nad Chinami zachowali jeszcze wówczas koczownicze zwyczaje

Znalezione w trakcie prac liczne pozostałości pałacu potwierdzają, że Xanadu mogło olśniewać przybyszów. Archeolodzy znaleźli wiele kolorowych elementów dekoracyjnych, wśród których szczególnie mocne wrażenie robią trzy zakończenia belek w postaci wypalonych z gliny głów smoków. Do teraz zachowały się na nich warstwy żółtej, niebieskiej, czarnej i białej farby.

Żółto-niebieskie są też mające bardzo wyszukaną formę zakończenia dachów oraz gzymsy okapnikowe. Do ciekawych ozdób należy również fragment glinianej ryby pokrytej żółtymi i zielonymi łuskami.

Te wszystkie bogate dekoracje pozwalają nie tylko odtworzyć wygląd legendarnej stolicy mongolskich chanów, ale dostarczają też cennych informacji o chińskiej architekturze, gdyż to właśnie budowniczowie i rzemieślnicy z Państwa Środka byli twórcami Xanadu.

O badaniach napisał serwis Live Science. Kilka zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...