Zaginiona świątynia ponownie odkryta w egipskim kamieniołomie

Pozostałości zbudowanej 3500 lat temu świątyni znaleźli szwedzcy archeolodzy w Dżebel El Silsila w południowym Egipcie.

Dżebel El Silsila 1

Fot. Gebel el Silsila Survey Project 2015

W starożytności w leżącym 65 km na północ od Asuanu Dżebel El Silsila znajdowały się wielkie kamieniołomy piaskowca. Pozyskiwany tam surowiec posłużył do wzniesienia wielu najbardziej znanych egipskich budowli, w tym świątyń w Karnaku i Luksorze.

Dżebel El Silsila 2

Fot. Gebel el Silsila Survey Project 2015

Po raz pierwszy pozostałości stojącej obok kamieniołomów świątyni odkryto gdzieś miedzy 1906 a 1925 r. Wzmianka o zniszczonej budowli z czasów Ramzesów pojawiła się na niezbyt dokładnej mapie, którą wydał w 1934 r. niemiecki egiptolog Ludwig Borchardt. Przez kolejne dziesięciolecia nie było jednak żadnych informacji o tej świątyni.

Dżebel El Silsila 3

Fot. Gebel el Silsila Survey Project 2015

Misja uniwersytetu w Lund pracująca pod kierunkiem Marii Nilsson i Johna Warda ponownie odkryła zapomnianą świątynię. Archeolodzy znaleźli ślady po kolumnach i ścianach, a także setki dekorowanych i malowanych fragmentów budowli, paciorki z czasów XVIII dynastii, fragmenty wyrobów z fajansu, tysiące skorup ceramicznych naczyń i błękitnego skarabeusza.

Dżebel El Silsila 4

Fot. Gebel el Silsila Survey Project 2015

Analiza zgromadzonych materiałów wskazuje, że świątynia prawdopodobnie powstała za panowania Totmesa II, czyli około 3500 lat temu i funkcjonowała aż do czasów rzymskich. Budowla miała 35,2 m na 18,4 m, a jej pierwsze fazy powstały z wapienia, co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę, że znajdowała się obok kamieniołomów piaskowca. W ocenie Nillson może to oznaczać, że w czasie jej budowania wapień uchodził za kamień stosowany dla takich budowli i dopiero później zaczęto stosować piaskowiec.

Dżebel El Silsila 5

Fot. Gebel el Silsila Survey Project 2015

Odkrycie potwierdza, że Dżebel El Silsila było nie tylko kamieniołomem piaskowca, ale było też miejsce o pewnym znaczeniu religijnym. Na razie jednak nie wiadomo, jakiemu bóstwu była poświęcona świątynia.

Szwedzcy badacze pracują w Dżebel El Silsila od 2012 r. Jak dotąd znaleźli m.in. kartusze Amenhotepa III i Ramzesa II, a także setki inskrypcji naskalnych.

Na podstawie informacji na blogu Gebel el Silsila Survey Project oraz tekstów w The Cairo Post i Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...