Anglicy mają jeszcze jeden kamienny krąg

Prehistoryczny krąg odkryto na terenie Parku Narodowego Dartmoor w hrabstwie Devon w południowo-zachodniej Anglii.

Grey Wethers

W ocenie badaczy odkryty właśnie henge po ustawieniu leżących dziś kamieni wyglądałby tak, jak położone zaledwie kilometr dalej dwa kręgi w Grey Wethers (na zdjęciu). Fot. Herbythyme, GFDL

Przez wiele stuleci prehistoryczni mieszkańcy Anglii budowali kamienne kręgi zwane dziś henge. Najsłynniejszym z nich jest oczywiście Stonehenge z niezwykle imponującymi konstrukcjami przypominającymi bramy. Większość kręgów była jednak mniej imponująca, a często zamiast kamieni ustawiano drewniane pale.

Pierwsze kamienie należące do kręgu w Dartmoor zidentyfikował kilka lat temu Alan Endacott. Prowadzone w kolejnych sezonach badania pozwoliły zlokalizować łącznie 30 leżących kamieni i jeszcze jeden, który znajdował się w niedokończonym murze niedaleko kręgu. Wykonane dotąd datowania radiowęglowe wskazują, że nowo odkryty obiekt istniał już ponad cztery tysiące lat temu.

Obiekt ma 34 m średnicy i jest drugim co do wielkości kręgiem w Dartmoor. Użyte do jego stworzenia kamienie są do siebie podobne, co wskazuje, że były pieczołowicie dobierane. W ocenie badaczy z ustawionymi kamieniami krąg dominowałby nad okolicznym krajobrazem. Znajdował się bowiem na wysokości 525 m n.p.m., co czyni go najwyżej położonym henge w południowej Anglii. Rozciąga się z niego panoramiczny widok we wszystkich kierunkach

Na obszarze Dartmoor badacze znaleźli już wiele kamiennych kręgów, najnowsze znalezisko dobrze wpisuje się we wzór „świętego” półksiężyca podobnych obiektów rozmieszczonych przy północno-wschodniej granicy Dartmoor. W ocenie badaczy taki układ sugeruje współdziałanie rolniczych społeczności żyjących na tych terenach w III tysiącleciu p.n.e.

Na podstawie komunikatu prasowego Dartmoor National Park

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...