Bałtycki wrak kryje tysiące złotych monet?

Niedaleko wybrzeży Finlandii zlokalizowano drewniany wrak, na którym może znajdować się średniowieczny skarb o wartości co najmniej 50 mln euro.

Hanneke Wrome wypłynął w rejs Lubeki w Niemczech do Tallina w dzisiejszej Estonii w 1468 r. Nigdy jednak nie dotarł na miejsce. 11 listopada natknął się niedaleko wybrzeży Finlandii na burzę oraz rzadki w tym rejonie silny wschodni wiatr i poszedł na dno. Wraz ze statkiem utonęło ponad 200 osób, a także cenny ładunek, w tym 10 tys. złotych monet i złota biżuteria.

Fiński poszukiwacz wraków Rauno Koivusaari ogłosił niedawno, że natrafił na południe od wysp Jussarö
na wrak drewnianej jednostki, którego lokalizacja pasuje do miejsca zatonięcia Hanneke Wrome.

Uzyskane dotychczas zdjęcia jednostki pokazują dobrze zachowane sekcje kadłuba i kotwice typu używanego na statkach należących, tak jak Hanneke Wrome, do Ligii Hanzeatyckiej, czyli związku miast handlowych znad Morza Bałtyckiego i Północnego.

Leżąca na dnie Bałtyku jednostka ma blisko 40 m długości i co najmniej dwa maszty. Budową przypomina kogę, ale jest większa. Jak na razie podmorscy badacze znaleźli dachówki, nierozpoznany ołowiany przedmiot oraz pokrywy beczek. Dokładniejsze badania wraku zaplanowano na lato. W razie wyłowienia skarbu stanie się on własnością rządu Finlandii.

Na podstawie Discovery News. Na stronach fińskiego „Helsingin Sanomat” można obejrzeć krótki filmik pokazujący wrak.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,59 na 6)
Loading...