Zagadkowy bocian z epoki brązu

Zabawka? Przedmiot kultowy? Bułgarscy archeolodzy zastanawiają się, czym jest nietypowy zabytek znaleziony w okolicach miasta Złatograd na południu kraju.

Wykonany ze stopu brązu i srebra przedmiot składa się z trójnogu, na którym osadzono ruchomą głowę podobną do bocianiej. Oczy ptaka zrobiono z karneolu.

Ważący zaledwie 30 gramów zabytek znaleźli miejscowi, od których kupił go lokalny kolekcjoner Aleksander Mituszew, biznesmen od lat współpracujący z muzeum w mieście Smolan. W ten sposób bocian trafił w ręce naukowców, którzy ocenili jego wiek na około 3500-3200 lat.

Zdaniem prof. Krasimira Lesztakowa z uniwersytetu w Sofii zabytek prawdopodobnie jest dziecięcą zabawką i to w dodatku najstarszą znalezioną w Europie. Jednak jak tłumaczy prof. Mikołaj Owczarow, taka identyfikacja dziwnego przedmiotu wynika głównie z tego, że nigdy dotąd nie znaleziono czegoś podobnego. Równie dobrze mógł to być jakiś nieznany badaczom i bardzo nietypowy przedmiot kultowy.

Na podstawie serwisu Archaeology in Bulgaria, w którym znajdziecie kilka zdjęć wyjątkowego znaleziska. Warto je obejrzeć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,19 na 6)
Loading...