Cykl wykładów o właśnie badanym poznańskim rynku

„Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu” to seria prelekcji, która pozwoli lepiej poznać dzieje rynku stolicy Wielkopolski. Będzie też można się dowiedzieć, czy pod jego powierzchnią biegnie tunel, co działo się w miejscu Rynku przed lokacją miasta w 1253 roku i jakie dźwięki wypełniały go kilkaset lat temu.

Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu. Fot. A. Savin, Creative Commons

Cykl jest imprezą towarzyszącą wykopaliskom, które Muzeum Archeologiczne w Poznaniu rozpoczęło właśnie na Starym Rynku. Pierwsza faza badań, związanych z rewitalizacją przestrzeni rynku i przebudową jego nawierzchni, potrwa do października. Pierwsze wykopy będą ulokowane tuż przed Ratuszem, a łączny obszar prowadzonych w tym roku wykopalisk wyniesie ponad ponad 230 metrów kwadratowych.

– To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania. W porównaniu do miast o podobnej metryce – Krakowa, Wrocławia i Gdańska, centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie – wyjaśnia Kateriny Zisopulu-Bleja z Działu Archeologii Historycznej Miasta Poznania, która będzie kierowała wykopaliskami.

Pierwszego wykładu o poznańskim rynku będzie można wysłuchać w sobotę 9 maja o godz. 11 w siedzibie muzeum. Gościem będzie Marek Rezler, znany poznański historyk i popularyzator historii wojskowości i dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku.

Na wykładzie zatytułowanym „Stary Rynek i okolice. W kręgu tradycji i ciekawostek” opowie o tym, że żadna konstrukcja postawiona na rynku nie była przypadkowa. Obowiązywały stałe, niezmienne rygory, których znajomość pozwala na odczytywanie znaczenia budynków, stosowanych symboli i znaczeń. Socjotechnika nie jest wynalazkiem XX-XXI wieku, w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu stosowana była wielopłaszczyznowo i bardzo często: począwszy od przebiegu i szczegółów Poznańskiego Szlaku Królewskiego, poprzez układ ulic, ustawienie najważniejszych budynków urzędowych, kamienic – aż po przeznaczenie danej części miasta.

Marek Rezler wyjaśni między innymi, dlaczego Ratusz stoi ukośnie i w narożniku rynku, co ocalało do dziś z kolegiaty św. Marii Magdaleny i dlaczego kamieniczki budowane są „na zakładkę”.

Wszystkie wykłady (pełen spis) odbywają się w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27). Nie obowiązują zapisy, ale liczba miejsc w sali jest ograniczona.

Tags: