Wymarzony oścień

Dobrze zachowany prehistoryczny oścień do łowienia węgorzy znaleźli duńscy archeolodzy podczas wykopalisk na wyspie Lolland. Takiego zabytku szukali od 40 lat.

oścień z Lolland

Neolityczny oścień w miejscy znalezienia. Fot. Museum Lolland-Falster

Do odkrycia doszło w związku z budową tunelu, który ma połączyć Lolland z niemiecką wyspą Fehmarn. Archeolodzy eksplorowali obszar, który przez długi czas był zalewaną przez wodę płycizną pełną strumieni i zatok.

Znaleziony właśnie oścień pozwala rozstrzygnąć problem, które nękał badaczy od około 40 lat, kiedy nurek znalazł niedaleko wyspy Ærø w Danii inny oścień mający dwa drewniane zęby, które dotąd znajdowano tylko pojedynczo. Był on całkiem podobny do współczesnych ościeni, ale te mają jeszcze szpikulec ulokowany między zewnętrznymi zębami. Badacze zastanawiali się więc, czy prehistoryczni rybacy także używali takiej konstrukcji.

oścień z Lolland - rekonstrukcja

Rysunkowa rekonstrukcja znalezionego ościenia i jego użycia. Rys. Museum Lolland-Falster

Kandydatem na środkowy ząb, który miał przebijać węgorza, były kościane szpikulce odkrywane czasami na stanowiskach archeologicznych. Pewności jednak w żadnym razie mieć nie można było, ponieważ nigdy nie znaleziono takiego kompletnego ościenia.

Zabytek z wyspy Lolland jest właśnie tym długo wyczekiwanym rozwiązaniem zagadki. Tkwiąca w dawnym dnie końcówka ościenia (drzewce się nie zachowało) ma zarówno zewnętrzne zęby z drewna, jak i leżący dokładnie między nimi kościany szpikulec.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska związane z budową tunelu Lolland-Fehmarn mają szczęście do niesamowitych znalezisk. Pół roku temu pochwalili się neolityczną siekierą, która wciąż miała drewniany trzonek, a także odciskami stóp, które zostawili neolityczni rybacy. A to przecież jedynie wyjątkowo ciekawe odkrycia wśród bardzo wielu mniej standardowych znalezisk. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że badania bardzo wzbogacą naszą wiedzę o tym, jak około 5000 lat temu żyli mieszkańcy wybrzeży Bałtyku.

Na podstawie komunikatu prasowego Museum Lolland-Falster.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 24, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...
Tags: ,