Muzealne multimedia z Polski nagrodzone w USA

Produkcje filmowe „Faras 3D” i „Treblinka – wirtualna makieta obozu” nagrodzono w prestiżowym konkursie Media & Technology MUSE Awards 2015. Laury wręczono w czasie uroczystości Museum Expo, corocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzeów – American Alliance of Museums (AAM), które odbyło się 26 kwietnia w Atlancie.

Faras 3D

Filmy zostały wyprodukowane przez Fundację Wyższej Szkoły Artystycznej Homo Faber we współpracy ze studiem filmowym Arkadia Film oraz muzeami, dla których powstały. Po raz pierwszy w konkursie nagrodzono jednocześnie dwie prace polskiego reżysera. Ostatnią polską nagrodą w konkursie „MUSE Awards”, było „Miasto ruin” zrealizowane przez studio Platige Image dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorem obu nagrodzonych projektów jest Władysław Jurkow – reżyser, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych dla TVP, HBO, WDR. Zajmuje się popularyzacją dorobku polskiej archeologii, dokumentuje pracę polskich misji archeologicznych w Sudanie i Egipcie. Zrealizował również cykl programów telewizyjnych „Franciszka Starowieyskiego gawędy o sztuce” (TVP1) oraz miniserial dokumentalny „Tajemnice Doliny Nilu” (TVP2), nagrodzony Grand Prix Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie 2010.

– Nie spodziewałem się, że zdobędziemy aż dwie nagrody – skomentował sukces dla PAP reżyser Władysław Jurkow. – Nad oboma projektami pracował ten sam zespół twórców. Mam nadzieję, że ten sukces pokaże, że możemy konkurować z najlepszymi w tej dziedzinie na świecie i zachęci polskie muzea do inwestowania w nowe technologie, które mogą sprawić, że narracja muzealna jest atrakcyjniejsza dla widzów – dodał.

Obie nagrody otrzymały honorowe wyróżnienia w kategorii filmów wykonanych na potrzeby ekspozycji muzealnych. Produkcję „Faras 3D” zrealizowano dla Muzeum Narodowego w Warszawie. To trójwymiarowa prezentacja przedstawiana zwiedzającym w „Galerii Faras” – jedynej w Europie i wyjątkowej w skali światowej ekspozycji ukazująca zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego.

Prezentacja przybliża publiczności zagadnienia związane z największym odkryciem polskiej archeologii – katedrą z Faras oraz przypomina postać i osiągnięcia jej odkrywcy prof. Kazimierza Michałowskiego. Przestrzenny obraz katedry w technice stereoskopowej 3D pozwala wejść do wnętrza świątyni, która pół wieku temu została zalana wodami Nilu. Dzięki nowoczesnej animacji i grafice komputerowej, zwiedzający mogą zobaczyć katedrę z czasów starożytnej Nubii. Stereoskopowy film powstał dzięki współpracy filmowców z polskimi archeologami specjalizującymi się w historii Nubii. W filmie przedstawiona jest architektura kościoła i malowidła ścienne, które powstały w okresie od VIII do XII wieku. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie www.faras3d.pl.

To kolejna nagroda dla Galerii Faras po niedawno przyznanym Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014.

Drugi z nagrodzonych projektów to wideoprezentacja „Treblinka – wirtualna makieta obozu”. Jest to rekonstrukcja hitlerowskiego obozu zagłady, w którym według ostatnich szacunków, Niemcy zamordowali około 900 000 europejskich Żydów. Zespół grafików komputerowych we współpracy z naukowcami i historykami odtworzył wygląd obozu i przedstawił drogę zagłady Żydów w Treblince. Rekonstrukcja powstała w oparciu o dokładną dokumentację opracowaną przez naukowców specjalizujących się w historii II wojny światowej.

Cenna przy odtwarzaniu obozu była również dokumentacja z procesów hitlerowskiego personelu i relacje więźniów, zwłaszcza Samuela Willenberga, ostatniego żyjącego uczestnika buntu w Treblince. Jak wyjaśniają realizatorzy przedsięwzięcia, celem było ocalenie pamięci o miejscu jednej z największych masowych zbrodni w historii ludzkości wbrew działaniom hitlerowców, którzy na rozkaz Himmlera postanowili zatrzeć wszelkie ślady swojej zbrodni. Obecnie wirtualna makieta obozu jest elementem stałej wystawy Muzeum w Treblince.

AAM od 1906 roku zrzesza muzea oraz instytucje edukacyjne. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest wspieranie nowych standardów ekspozycji. Natomiast celem nagród „MUSE Awards” jest wyróżnienie projektów z całego świata, które wykorzystując nowe technologie, starają się wzbogacić merytoryczną i emocjonalną stronę ekspozycji, pomóc w komunikacji ze zwiedzającymi. W ramach konkursu nagradzane są najlepsze realizacje wykorzystujące nowe technologie w narracjach multimedialnych.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 4,75 na 6)
Loading...