Składana makieta piastowskiego Poznania

Rekonstrukcja średniowiecznego grodu poznańskiego w skali 1:200 będzie nową atrakcją Rezerwatu Archeologicznego Genius loci w Poznaniu.

makieta

Leszek Wesołowski i Agnieszka Stempin przed niedokończoną makietą

Makiety należą od bardzo dawna do tradycyjnego wyposażenia muzeów i zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem. Jednak najnowszy eksponat poznańskiej placówki nie jest zwykłą makietą. – Naszych zwiedzających czeka pełne wyzwań zadanie, polegające na każdorazowym złożeniu kilkuset elementów grodu – obwarowań, bram, mostów, domostw, katedry czy palatium Mieszka I. Nowa makieta jest ewenementem na skalę Polski – wyjaśnia Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Te wielkie puzzle przestrzenne są dziełem uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, którzy pracowali pod kierunkiem mgr. Leszka Wesołowskiego. Stworzenie zajmującej 6 m kw. makiety zajęło im 2 miesiące.

Makieta będzie dostępna dla zwiedzających od 25 kwietnia i już tego dnia będzie można spróbować swych sił w ramach imprezy „W krainie grodów”. Rezerwat zaprasza rodziny z dziećmi do wspólnej zabawy z nową makietą. Od 11.00 do 13.00 odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. (Ilość miejsc ograniczona, wstęp po zakupie biletu ulgowego – 4 zł; chęć uczestnictwa należy zgłosić na adres rezerwat@muzarp.poznan.pl lub pod numerem telefonu: 61 852 21 67). Zadaniem dzieci będzie ułożenie grodu i próba ulokowania w nim średniowiecznych mieszkańców.

makieta przed malowaniem

Fragment makiety jeszcze przed pomalowaniem

Tego samego dnia od godz. 17.00 będą bezpłatne projekcje poświęconego dziejom Wolina filmu popularnonaukowego w reżyserii Zdzisława Cozaca „Miasto zatopionych bogów” i filmu pokazującego działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.