Narzędzia starsze niż człowiek

Kamienne wyroby mające około 3,3 mln lat odkryto niedaleko jeziora Turkana w Kenii – ogłosili badacze na konferencji naukowej w Kalifornii. To kolejny dowód na to, że narzędzi mogły już używać poprzedzające ludzi australopiteki.

Turkana

Brzegi jeziora Turkana. Jego okolice słyną z licznych wspaniałych odkryć paleoantropologicznych. Znaleziono tu m.in. skamieniałości Homo ergaster, Homo rudolfensis i starszego od nich – gdyż datowanego na około 3,5 mln lat – Kenyanthropus platyops. Fot. AdamPG, Creative Commons

Najstarsze kamienne wyroby, jakie dotąd odkryto, mają 2,6 mln lat i pochodzą z Gona w Etiopii. W 2010 r. pojawiły się jednak pierwsze podejrzenia, że narzędzia mogły już być wykorzystywane setki tysięcy lat wcześniej. Międzynarodowy zespół naukowców, którym kieruje Etiopczyk dr Zeresenay Alemseged z Kalifornijskiej Akademii Nauk, zaprezentował na łamach „Nature” dwa fragmenty kości sprzed 3,4 mln lat z wyraźnie widocznymi śladami nacięć wykonanych ostrymi kamiennymi krawędziami.

Znalezisko wywołało jednak wiele wątpliwości. Nie było bowiem nigdzie tak starych narzędzi, więc wielu badaczy podejrzewało, że stosunkowo niewielkie ślady nacięć mogły powstać przypadkiem, np. podczas rozdeptywania kości przez zwierzęta.

Zaledwie rok później grupa badaczy pod wodzą archeolog Sonii Harmand ze Stony Brook University w Nowym Jorku przeczesywała okolice jeziora Turkana w Kenii w poszukiwaniu skamieniałości dawnych homininów (grupa naczelnych, do której należą ludzie i nasi najbliżsi wymarli krewni). Naukowcy kości nie znaleźli, ale w miejscu zwanym Lomekwi natrafili przypadkiem na kamienne wyroby w postaci bardzo prymitywnych rdzeni i odłupków.

Kenyanthropus_platyops

Znaleziona niedaleko jeziora Turkana czaszka Kenyanthropus platyops. Jest on obok australopiteków najbardziej prawdopodobnym twórcą odkrytych narzędzi. Fot. Pavel Švejnar, Creative Commons

Prowadzone w kolejnych latach wykopaliska pozwoliły znaleźć łącznie 130 kamiennych narzędzi. Wśród nich były nawet rdzeń i pasujący do niego idealnie odłupek. Przeprowadzone za pomocą metody paleomagnetycznej datowania warstw, w których leżały narzędzia, wskazują, że znalezione wyroby mają aż 3,3 mln lat. Analizy powierzchni narzędzi nie pozostawiają zaś zdaniem badaczy żadnych wątpliwości co do tego, że powstały one na skutek celowego rozłupywania kamieni.

Narzędzia z Lomekwi wyprzedzają o pół miliona lat najstarsze skamieniałości zaliczane do rodzaju Homo. Wydają się więc być dziełem australopiteków albo innych wczesnych homininów.

Znalezisko nie zostało jeszcze zaprezentowane w formie recenzowanej publikacji naukowej.

O odkryciu napisał na swoich stronach internetowych prestiżowy magazyn naukowy „Science”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 27, średnia ocen: 5,85 na 6)
Loading...