Niebywałego barbarzyństwa ciąg dalszy. Islamiści niszczą Hatrę

W internecie ukazało się nowe nagranie będące dziełem samozwańczego Państwa Islamskiego. Radykałowie pokazali na nim jak niszczą zabytki w ruinach starożytnej Hatry w północnym Iraku.

Relacja agencji AP ze scenami z filmu islamistów. Jego pełna wersja jest usuwana z YouTube

Na filmiku widać, jak islamscy fanatycy rozbijają młotami i kilofami rzeźby, a także strzelają do nich z karabinów. Wedle cytowanych przez niektóre media wypowiedzi lokalnych władz kurdyjskich i miejscowych działaczy społecznych, zniszczenia mogą być jednak dużo większe, gdyż radykałowie sprowadzili do Hatry buldożery.

To już kolejna odsłona kampanii przeciwko zabytkom, którą od miesięcy prowadzą bojownicy Państwa Islamskiego. W ostatnich miesiącach nabrała ona rozpędu, co prawdopodobnie jest spowodowane militarnymi niepowodzeniami radykałów. Kilka dni temu utracili oni kontrolę nad ważnym irackim miastem Tikrit. Do niszczenia Hatry miało zaś dojść w piątek i sobotę.

W lutym zaś ukazało się w internecie nagranie ukazujące rozbijanie eksponatów w muzeum w Mosulu, który znajduje się 80 km na północ od Hatry.

Niszczenie zabytków bojownicy Państwa Islamskiego tłumaczą walką z bałwochwalstwem. Jednak zdaniem ekspertów ogromną rolę w tych działaniach odgrywa też chęć zdobycia pieniędzy. Państwo Islamskie ma sprzedawać wiele zabytków na czarnym rynku, gdzie nawet fragmenty rozbitych starożytnych dzieł sztuki mogą przynieść dobry dochód.

Hatra to starożytne arabskie miasto w północnym Iraku, które największy rozkwit przeżywało w I-III w. n.e., jeszcze przed powstaniem islamu. Swoje bogactwo zawdzięczało kontroli nad szlakiem handlowym, który łączył środkową Azję z Cesarstwem Rzymskim.

Na podstawie NBC News i Al-Arabiya.