Wielbłąd-hybryda spod Wiednia

Na szkielet wielbłąda natrafili archeolodzy niedaleko stolicy Austrii. Kości mogą być pozostałością po tureckiej armii, która próbowała zdobyć Wiedeń w 1683 r.

wielbłąd

Szkielet znaleziony w Tulln. Fot. Alfred Galik/Vetmeduni Vienna

Rzadkiego znaleziska dokonano już kilka lat temu podczas badań związanych z budową centrum handlowego w Tulln nad Dunajem 25 km na północny-zachód od Wiednia. Archeolodzy kompletnie nie spodziewali się szkieletu wielbłąda, więc gdy w badanym dawnym śmietnisku ukazały się pierwsze kości myśleli, że mają do czynienia z bykiem albo dużym koniem. Kompletny szkielet wielbłąda jest unikatowym znaleziskiem na terenie Europy Środkowej.

Wyniki badań zwierzęcia naukowcy zaprezentowali właśnie w PLoS ONE. Kontekst znaleziska pozwala przypuszczać, że wielbłąd trafił do Austrii wraz z tureckimi wojskami, gdy te zaatakowały Wiedeń w 1683 r. W śmietnisku badacze znaleźli bowiem ceramikę z tego okresu, monetę z czasów Ludwika XIV, który panował w latach 1643-1715, a także butelkę z wiedeńskiej apteki „Apotheke zur Goldenen Krone” działającej w latach 1628-1665.

Badania genetyczne ujawniły, że zwierzę było hybrydą dwóch gatunków wielbłądów. Jego matka była dromaderem, a ojciec dwugarbnym baktrianem. – Takie krzyżowanie nie było czymś niezwykłym w tamtych czasach – opowiada Alfred Galik z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. – Hybrydy były łatwiejsze w utrzymaniu, bardziej wytrzymałe i większe niż ich rodzicie. Takie zwierzęta były szczególnie przydatne dla wojska.

Armie tureckie używały wielbłądów głównie jako wierzchowców i do transportu zaopatrzenia. Gdy zaszła taka potrzeba, żołnierze zabijali i zjadali zwierzęta. Taki los na pewno jednak nie spotkał wielbłąda znalezionego w Tulln, gdyż szkielet jest kompletny. Zdaniem badaczy zwierzę znalazło się w rękach mieszkańców miasta i zmarło tam z przyczyn naturalnych. Miejscowa ludność nie była pewna, czy jego mięso nadaje się do jedzenia i pochowała wielbłąda w całości.

Galik A, Mohandesan E, Forstenpointner G, Scholz UM, Ruiz E, et al. (2015) A Sunken Ship of the Desert at the River Danube in Tulln, Austria. PLoS ONE 10(4): e0121235. doi:10.1371/journal.pone.0121235

Komunikat Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 16, średnia ocen: 5,63 na 6)
Loading...
Tags: ,