Pasożyty z jerozolimskiej latryny

Bogaty zestaw pasożytów żerujących w naszych jelitach znaleźli naukowcy podczas badań zawartości ponad 500-letniej latryny z chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie.

latryna

Wnętrze badanej latryny. Fot. Jean-Baptiste Humbert

Porządnie wykonana kamienna latryna znajduje się niedaleko Bazyliki Grobu Świętego. Zespół uczonych z Wielkiej Brytanii i Francji przebadał jej zawartość (w tym 12 koprolitów, czyli skamieniałych ludzkich odchodów) pod kątem obecności pasożytów.

Naukowcy znaleźli aż sześć różnych gatunków pasożytów. Najliczniejsze były glisty i włosogłówki. Rozprzestrzeniają się one poprzez zanieczyszczenie jedzenia fekaliami (np. z powodu nawożenia pól ludzkimi odchodami) i uchodzą za typowe pasożyty tego regionu od początków ludzkiej bytności. Ich jajeczka licznie występowały we wszystkich 12 koprolitach. Były także w osadach latryny.

Największym zaskoczeniem okazało się odkrycie w jednym z koprolitów dowodów obecności bruzdogłowca. Był on w średniowieczu powszechny w północnej Europie i prawie nie występował na Bliskim Wschodzie. Do ludzkich organizmów dostaje się na skutek zjedzenia nieugotowanej ryby (może przetrwać np. w rybie wędzonej, które były popularnym posiłkiem w średniowiecznej Europie). Zestaw pasożytów uzupełniały tasiemce i pełzaki. Te ostatnie też były charakterystyczne dla Europy Północnej.

Obecność w latrynie nietypowych dla Jerozolimy pasożytów sugeruje, że albo był to dom kupieckiej rodziny, której członkowie często podróżowali do Europy w interesach, albo był tutaj hostel, w którym zatrzymywali się kupcy i pielgrzymi z naszego kontynentu. W ocenie badaczy ta druga hipoteza jest bardziej prawdopodobna.

Tezę o silnych związkach tego budynku z Europą wzmacnia obecność w latrynie fragmentów włoskiej ceramiki.

Wyniki badań ukazały się w International Journal of Paleopathology.

Hui-Yuan Yeha, Kay Prag, Christa Clamer, Jean-Baptiste Humbert, Piers D. Mitchell, Human intestinal parasites from a Mamluk Period cesspool in the Christian quarter of Jerusalem: Potential indicators of long distance travel in the 15th century AD, International Journal of Paleopathology, Volume 9, June 2015, Pages 69–75

Komunikat prasowy University of Cambridge

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...