Najstarszy dowód życia ludzi w lasach deszczowych

Mieszkańcy wyspy Cejlon bardzo wcześnie dostosowali się do życia w lesie tropikalnym.

cejlon 3

Stanowisko Batadomba-lena, gdzie znaleziono najstarszy ludzki ząb użyty w badaniach. Fot. Patrick Roberts

Wbrew pozorom lasy deszczowe nie były dla dawnych ludzi dogodnym środowiskiem. Poruszanie się jest w nich o wiele trudniejsze niż na terenach otwartych. W dodatku zapewniają one mniej pożywienia.

Naukowcy zakładali więc, że ludzie zaczęli eksplorować lasy deszczowe bardzo późno, bo dopiero około 8000 lat temu.

Tezę tę postanowili zweryfikować uczeni z Wielkiej Brytanii i Sri Lanki. Naukowcy przebadali izotopy węgla i tlenu w zębach 26 osób, z których najstarsza żyła 20 tys. lat temu, a najmłodsza około 3 tys. lat temu.

Cejlon 2

Las deszczowy w okolicy Batadomba-lena. Fot. Patrick Roberts

– Badań izotopowych już wcześniej z powodzeniem używano do sprawdzania, jak naczelne, w tym wielkie afrykańskie małpy, dostosowały się swojego leśnego środowiska. To są jednak pierwsze badania, którym poddano szczątki dawnych ludzi znalezione w kontekście lasów tropikalnych, aby sprawdzić, jak nasi przodkowie radzili sobie w takim środowisku – mówi prof. Julia Lee-Thorp z Oxford University.

Izotopy ujawniły, że 24 osoby opierały swoją dietę głównie na produktach pochodzących z lasu deszczowego. Tylko u dwóch wskazały one na otwarte tereny. Były to jednak osoby żyjące około 3000 lat temu, gdy w tym rejonie pojawiło się już rolnictwo.

– To pierwsze badania, które bezpośrednio sprawdzały jak bardzo łowcy-zbieracze polegali na lesie deszczowym. Wyniki są bardzo znaczące, gdyż pokazują, że wcześni mieszkańcy Sri Lanki byli w stanie wyżywić się niemal wyłącznie tym, co znaleźli w lesie, bez konieczności przenoszenia się w inne środowisko – mówi Patrick Roberts, główny autor badań z University of Oxford. Ustalenia naukowców są więc dowodem na duże zdolności adaptacyjne dawnych ludzi.

Wyniki badań ukazały się w „Science”

Patrick Roberts, Nimal Perera, Oshan Wedage, Siran Deraniyagala, Jude Perera, Saman Eregama, Andrew Gledhill, Michael D. Petraglia, and Julia A. Lee-Thorp, Direct evidence for human reliance on rainforest resources in late Pleistocene Sri Lanka, Science 13 March 2015: 1246-1249. [DOI:10.1126/science.aaa1230]

Komunikat prasowy University of Oxford

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 4,88 na 6)
Loading...