Skąd się wzięli Japończycy?

Uczeni próbują w oparciu o geny poznać pochodzenie współczesnych mieszkańców Japonii.

Wedle najpopularniejszej obecnie hipotezy, Japończycy wykształcili się jakieś 2-3 tys. lat temu na skutek zmieszania się łowców-zbieraczy z kultury Jomon, którzy żyli na Wyspach Japońskich od tysięcy lat, z przybyłymi z kontynentu rolnikami, którzy stworzyli kulturę Yayoi.

Niektórzy uczeni sugerowali jednak, że nie było żadnych większych migracji rolników do Japonii i po prostu łowcy-zbieracze Jomon przekształcili się w rolników i stworzyli kulturę Yayoi.

Grupa japońskich badaczy podjęła próbę zweryfikowania tych hipotez w oparciu o różnice między DNA ludności Ainu z Japonii, będącej bezpośrednimi potomkami Jomon, a mieszkańcami stolicy Chin Pekinu, którzy powinni mieć wspólne korzenie z migrującymi rolnikami.

Badania prowadzone w oparciu o całe genomy sugerują, że najlepiej do danych genetycznych pasuje hipoteza zakładająca mieszanie się populacji. Analizy statystyczne wskazały, że jest ona kilkadziesiąt razy bardziej prawdopodobna od braku migracji, a także całkowitego wyparcia ludności Jomon przez przybyszów z kontynentu.

Z uzyskanych danych wynika, że przodkowie Ainu i mieszkańców Pekinu rozdzielili się około 20 tys. lat temu. Badacze zidentyfikowali także genetyczne ślady krzyżowania się ludzi z różnych populacji jakieś 5-7 tys. lat temu. Ustalenia sugerują więc, że do zmieszania się pierwszych mieszkańców Japonii z ludźmi z kontynentu doszło wcześniej, niż można było sądzić w oparciu o dane archeologiczne.

Naukowcy wskazują jednak, że dokładniejsze poznanie pochodzenia Japończyków będzie wymagało dalszych badań, w tym uzyskania DNA ze szczątków osób należących do kultury Jomon i Yayoi.

Wyniki badań ukazały się w „Molecular Biology and Evolution”

Shigeki Nakagome, Takehiro Sato, Hajime Ishida, Tsunehiko Hanihara, Tetsutaro Yamaguchi, Ryosuke Kimura, Shuhei Mano, Hiroki Oota, and The Asian DNA Repository Consortium, Model-based verification of hypotheses on the origin of modern Japanese revisited by Bayesian inference based on genome-wide SNP data, Molecular Biology and Evolution, first published online March 10, 2015 doi:10.1093/molbev/msv045

Komunikat prasowy Oxford University Press

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,36 na 6)
Loading...