DNA niewolników

Badania genetyczne pozwoliły uzyskać informacje o pochodzeniu trzech niewolników pochowanych na wyspie Saint Martin na Karaibach.

niewolnik

Handlarze „żywym towarem” badają uzębienie niewolnika

Szkielety kobiety i dwóch mężczyzn pochowanych ponad 300 lat temu odkryto przypadkiem podczas prac budowlanych w 2010 r. Międzynarodowy zespół naukowców, którym kierował Hannes Schroeder z uniwersytetu w Kopenhadze, uzyskał z korzeni zębów słabo zachowane DNA.

Uczeni zdołali na tyle je wzbogacić, że zdobyli wystarczającą ilości danych, aby poznać genetyczne pochodzenie zmarłych.

Porównania z informacjami o współczesnym DNA pozwoliły określić, że jedna z nich najpewniej należała do społeczności Bantu z północnego Kamerunu. DNA pozostałych dwóch wskazuje na ludy nie będące Bantu, żyjące na terenie Nigerii i Ghany.

– Projekt pokazał nam, że możemy nie tylko pozyskać DNA z tropikalnych próbek, ale jesteśmy także w stanie zidentyfikować jego pochodzenie – mówi Carlos Bustamante ze Stanford University. To duży sukces, gdyż DNA zdecydowanie gorzej zachowuje się w szczątkach osób pochowanych na terenach o ciepłym klimacie.

Już wcześniej w oparciu o cechy charakterystyczne zębów badacze przypisali szczątki do pewnych afrykańskich społeczności, ale dane te nie wystarczały do dokładniejszego zlokalizowania ich pochodzenia

– Wedle naszej wiedzy jest to pierwszy przypadek użycia całego genomu do określenia pochodzenia zniewolonych Afrykańczyków. Biorąc pod uwagę niewielką wiedzę, jaką mieliśmy o pochodzeniu niewolników, jest to spory przełom – tłumaczy Schroeder.

Historyczne rejestry handlu „żywym towarem” wymieniają tylko miejsca załadunku, a nie mają informacji o regionie pojmania sprzedawanych ludzi.

Naukowcy przyznają, że zastosowana metoda wciąż ma pewne ograniczenia. Wynikają one z niepełności współczesnych danych referencyjnych. – Nie widzę jednak dlaczego w przyszłości nie powinnyśmy być w stanie identyfikować określonych źródeł migracji albo grup etnicznych – mówi Hannes Schroeder, szef projektu z kopenhaskiej uczelni.

W latach 1500-1850 handlarze żywym towarem wywieźli z zachodniej i środkowozachodniej Afryki około 12 mln osób. Jak na razie nie są jednak znane szczegóły dotyczące ich etnicznego i geograficznego pochodzenia. Badania genetyczne dają szansę, że w przyszłości uda się przynajmniej częściowo uzupełnić naszą wiedzę w tym zakresie.

Wyniki badań ukazały się w PNAS.

Hannes Schroeder, María C. Ávila-Arcos, Anna-Sapfo Malaspinas, G. David Poznik, Marcela Sandoval-Velasco, Meredith L. Carpenter, José Víctor Moreno-Mayar, Martin Sikora, Philip L. F. Johnson, Morten Erik Allentoft, José Alfredo Samaniego, Jay B. Haviser, Michael W. Dee, Thomas W. Stafford Jr., Antonio Salas, Ludovic Orlando, Eske Willerslev, Carlos D. Bustamante, and M. Thomas P. Gilbert
Genome-wide ancestry of 17th-century enslaved Africans from the Caribbean
PNAS 2015 ; published ahead of print March 9, 2015, doi:10.1073/pnas.1421784112

Komunikaty prasowe uniwersytetu w Kopenhadze oraz Stanford University.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,42 na 6)
Loading...