Zaginiona forteca Czyngis-chana

Japońscy i mongolscy archeolodzy odkryli pozostałości budowli z XIII w., która ich zdaniem jest fortem zbudowanym przez wojska Czyngis-chana podczas przygotowań do podboju Azji Środkowej.

Archeolodzy natrafili na to miejsce w 2001 r. 880 km na zachód od stolicy Mongolii Ułan Bator. Miejsce położenia ruin pasowało do opisów fortu zachowanych w relacji z podróży jednego z chińskim duchownych taoistycznych. Na miejscu archeolodzy natrafili również na chińską ceramikę z XIII w. Zdjęcia lotnicze pozwoliły ustalić, że otoczona ziemnym wałem fortalicja miała wymiary 200 m na 200 m.

Niedawno archeolodzy przeprowadzili kolejne badania, podczas których pozyskali próbki drewna i kości do badań radiowęglowych. Wynika z nich, że drewno pochodzi z XII-XIII w., a kości z XIV w.

Budowę fortu miał nakazać w 1212 r. jeden z wodzów Czyngis-chana. Naukowcy od dawna szukali twierdzy i w przeszłości wskazano nawet parę różnych lokalizacji, ale jak dotąd żadna nie doczekała się potwierdzenia.

Dalsze badania w odkrytej fortecy mogą dostarczyć nam ciekawych informacji o przygotowaniach mongolskiej armii do podboju Azji Środkowej, a także o szlakach handlowych funkcjonujących w imperium mongolskim i dziejach tej części Mongolii w XIII i XIV w.

Na podstawie The Asahi Shimbun

Więcej o podbojach Czyngis-chana i jego następców w dostępnym tylko dla subskrybentów artykule Jak Mongołowie podbili kawał świata

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...