Musashi odkryty na dnie oceanu

Zespół miliardera Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, odnalazł wrak jednego z dwóch najpotężniejszych japońskich pancerników z czasów II wojny światowej.

Musashi 2

Katapulta dla wodnosamolotów. „Musashi” miał do swojej dyspozycji 6-7 takich maszyn. Fot. Paul Allen

Amerykańskie wojska zatopiły „Musashi” 24 października 1944 r. podczas bitwy o Leyte u wybrzeży Filipin. Dla Japonii był to wielki cios, gdyż okręt ten był – wraz z bliźniaczym „Yamato” – największym i najlepiej uzbrojonym pancernikiem ich floty.

Musashi 3

Ważąca 15 ton kotwica pancernika. Fot. Paul Allen

Dokładne miejsce zatonięcia japońskiej jednostki nie było dotąd znane. Używając informacji z archiwów czterech państw, dokładnych danych topograficznych dna morskiego oraz nowoczesnego wyposażenia na pokładzie jachtu poszukiwawczego „Octopus” zespół Paula Allena zlokalizował wrak 1 marca. Poszukiwania zajęły łącznie ponad 8 lat, z czego najmniej zajęło samo lokalizowanie wraku w wytypowanym rejonie. Zaczęło się ono pod koniec lutego i podwodny robot natrafił na „Musashi” już przy trzecim zanurzeniu.

Musashi 5

Dziób „Musashi” ze złocistą chryzantemą o 16 płatkach, czyli herbem cesarskim Japonii. Fot. Paul Allen

„Musashi” wszedł do służby latem 1942. Jego załoga liczyła około 2500 osób. Miał całkowitą wyporność 73 tys. ton, a jego opancerzenie dochodziło w najważniejszych miejscach do 45 cm grubości. Główne uzbrojenie stanowiło 9 dział kalibru 457 mm. Żaden inny pancernik na świecie (z wyjątkiem bliźniaczego „Yamato”) nie miał tak potężnych dział. Amerykanie posłali „Musashi” na dno dzięki atakom lotniczym. Kosztowało ich to 18 samolotów. Wraz z pancernikiem zatonęło ponad 1000 japońskich marynarzy.

Musashi 4

Wedle wstępnych ocen jest to wywrócona wieża działa kal. 127 mm. Fot. Paul Allen

Wrak pancernika leży na głębokości 1 km na dnie morza Sibuyan, które znajduje się w centrum Archipelagu Filipińskiego.

Musashi 1

Zawór z japońskim napisem. Fot. Paul Allen

Musashi schemat

Schemat pancernika Rys. Alexpl, Creative Commons

Ujęcia wraku wykonane za pomocą podwodnego robota

Na podstawie materiałów prasowych udostępnionych przez Paula Allena.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,18 na 6)
Loading...